PRACOHOLIZM – UZALEŻNIENIE CZY NAWYK?

utworzone przez | 0 komentarzy

Blady świt, a gwarna – jak zawsze – ulica jeszcze poleguje w pościeli. Ale zaraz, zaraz… Widać głowy, przygarbione postaci, a na wietrze powiewają krawaty. W bladym jeszcze słońcu mienią się garnitury od najlepszych projektantów, które czekają na otwarcie bram do celu ich życia – do firmy, w której pracują. Do firmy, w której żyją. Do prawdziwego życia.

Tak, jak alkoholik od rana czeka na otwarcie sklepu z pierwszym mocnym winem, tak nałogowy pracoholik czeka na rozpoczęcie pracy. Ale jest różnica: ten pierwszy nie może się doczekać na dźwięk otwieranego zamku w drzwiach sklepu, a tego drugiego jakoś nie trzeba powstrzymywać, aby nie rzucił się z impetem na swój komputer, żeby wreszcie poczuł, że żyje.

Według Jacka Santorskiego pracoholizm to nie uzależnienie, to nawyk. Dlatego też istnieje różnica pomiędzy wyżej opisanymi postaciami. Z tym, że nawyki bywają równie niebezpieczne. Warto zatem przyjrzeć się co stanowi napęd tego niszczącego stanu. Czy przymus wewnętrzny? Czy zewnętrzny, jak na przykład kredyt we frankach? Czy to nasz sposób na życie? Czy słaba organizacja pracy i brak umiejętności wyznaczania priorytetów?

U podstaw pracoholizmu zawsze leży strach. Strach utraty pracy, strach utraty kontroli nad życiem, strach przed zmianą na gorsze i strach zawodu. Zarówno samego siebie, jak i innych wokół. Te powody pchają nas do tego, by robić więcej. Jednak „więcej” często idzie w parą z „gorzej” i ze słabszą efektywnością. Czasami spirala jest już tak nakręcona, że nikt nie zawraca sobie głowy tym, żeby się wyspać i odpocząć. Kultura obwiniania bierze wtedy górę nad naszymi działaniami i jakoś samo się to wszystko dzieje.

Ktoś kiedyś sarkastycznie opisał zarządzanie projektami w swojej firmie:

etap 1: ENTUZJAZM

etap 2: ROZCZAROWANIE

etap 3: PANIKA

etap 4: SZUKANIE WINNYCH

etap 5: KARANIE NIEWINNYCH

etap 6: NAGRADZANIE TYCH, KTÓRZY Z PROJEKTEM NIE MIELI NIC WSPÓLNEGO.

Niby prześmiewcze, a niestety często spotykane i prawdziwe. Taki śmiech przez łzy. Zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy tracimy z oczu główny cel i pochłania nas całkowicie bieżączka. Zamiast pożytkować swoją energię we właściwy sposób, zaczynamy zastanawiać się, co będzie dobrze postrzegane. Wykonujemy masę pseudoczynności, pseudoruchów, i zamiast wywierania wpływu – robimy wrażenie. A różnica jest kolosalna.
Prawdziwej siły nie widać.

Bywa też, że początkowo praca jest naszą pasją. Ma to miejsce wtedy, kiedy zachowujemy właściwe proporcje pracy i odpoczynku. Ale kiedy do naszego życia wkracza bezsenność, może być to znak, że pasja stała się obsesją. Jak rozpoznać ten moment?

Zadaj sobie pytanie czy umiesz odłożyć to, czym obecnie się zajmujesz. Czy potrafisz przestać? Czy potrafisz się zatrzymać? Czy potrafisz skorzystać z urlopu? I co się dzieje, gdy po ludzku zachorujesz? Jak się wtedy czujesz? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe. Dają one odpowiedź właśnie na to, „czy ja TO mam, czy TO ma mnie”.

Jeśli towarzyszy Ci poczucie winy, że nie możesz przestać, bo świat się zawali, to właśnie jest moment, gdy pasja stała się Twoją obsesją. W takiej sytuacji zazwyczaj z boku niespodziewanie zaczynają pojawiać się „wybawcy”. I tak współmałżonek zaczyna Cię umoralniać, rodzic pouczać, a przyjaciel dobrze radzić… Choć ich intencje są pełne dobrej woli, to nie pomagają pracoholikowi wyrwać się z objęć pracoholizmu.

„Zajmij się sobą!”

„Dobre rady” nakręcają tylko trójkąt, zwany dramatycznym, którego główne role odgrywają ofiara, oprawca i wybawiciel. Jeśli więc żona mianuje się „wybawcą”, nie ma siły, rola „ofiary” zostaje tylko pogłębiona, a „oprawcą” pozostają warunki zewnętrzne, takie jak praca czy szef. Żeby wyrwać się z objęć trójkąta dramatycznego, nie należy przejmować żadnej z tych ról. Szerszy artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Praca staje się obsesją również wtedy, gdy relacje z innymi ludźmi zaczynają iść w niewłaściwym kierunku. Nie chodzi wcale o to, że przy obsesyjnym podejściu do pracy nie posiadasz relacji… Bo zawsze znajdzie się ktoś równie obsesyjny, z którym wspólny język zawsze się znajdzie. Właściwe pytanie brzmi jakie są to relacje. Czy zróżnicowane, czy nie? Czy posiadasz w swoim otoczeniu ludzi innych od siebie samego? Czy potrafisz porozmawiać z kimś o odmiennych poglądach, myślach i wartościach? Czy potrafisz wysłuchać kogoś i jednocześnie uciszyć siebie?

Jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik obsesji. Sen. To on mówi o tym, czy to obsesja, czy już depresja. Jeśli nie potrafisz spać, nie potrafisz też wypoczywać. Tym samym Twoja wydajność i efektywność maleje. Jeśli budzisz się o 4 rano zlany zimnym potem, to nie jest dobry znak. Jeśli seks traktujesz przedmiotowo i zapomniałeś już, czym są doznania zmysłowe, to warto się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i przyznać, że nie wszystko jest w porządku.

Bo praca i egoizm nie są ze sobą w konflikcie, ale miłość i egoizm już tak.

Na koniec jedna moja refleksja. Zazwyczaj balansujemy pomiędzy pracą na 100% a domem na 100%. Szukamy gdzieś złotego środka pomiędzy jednym a drugim. I zaczynam wierzyć, że aby zachować równowagę w życiu, należy te oba czynniki (wszystkie?) realizować jednoczenie. Że nie chodzi o środek, tylko o to, aby maksymalnie poświęcić się pracy wtedy, kiedy jest to potrzebne i radykalnie ją zamknąć wtedy, kiedy pora iść do domu. A tam oddać się całkowicie rodzinie. Nie sprawdzać ukradkiem poczty, nie wysyłać „tylko jednego maila”.

Nie wiem czy tak się da, ale ja bardzo bym tak chciała. A ty…?

Inspiracją do napisania niniejszego artykułu był wywiad Agnieszki Jucewicz z Jackiem Santorskim, udzielinym dla „Wysokich obcasów” | dodatek PRACA: „Pracoholizm to wymówka”.

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.