TRÓJKĄT DRAMATYCZNY – CZY NAPRAWDĘ JESTEŚ SOBĄ?

utworzone przez

Wiele osób, z którymi mam przyjemność obcować, wykazuje tendencje do zajmowania się bardziej innymi, niż sobą. Przeważnie ich intencje są bardzo dobre! Pomagają przecież innym, niestety często kosztem własnych przyjemności i czasu. Ale przemożna chęć pomocy wszystkim wokół, udzielenia rad, podpowiedzi jak żyć, podjęcia decyzji za innych jest tak wielka, że po prostu nie mogą z tego zrezygnować. Bo świat stanie w miejscu albo pochłonie nas nicość.

Otóż nic się nie stanie. A ten z nas, kto wchodzi w rolę „wybawiciela” ma problem. Jest bowiem uwikłany w „trójkąt dramatyczny”, a rola wybawcy jest jedną z trzech ról tej gry psychologicznej. Kto wypełnia pozostałe role trójkąta?

 

OFIARA

Ofiara to rola, od której przeważnie „trójkąt dramatyczny” się zaczyna. Jej działanie możemy porównać do meteorologicznego centrum niskiego ciśnienia: obszaru, który ściąga na siebie tornado. Ofiara robi to samo: nakręca „trójkąt dramatyczny” i poprzez niemoc przyciąga do siebie „tornado” – ludzi, którzy z powodzeniem wypełnią nieobsadzone jeszcze miejsce prześladowcy lub wybawcy. Ofiara bezwolnie poddaje się rzeczywistości lub też głośno manifestuje krzywdy, których doznała, wzbudzając w otoczeniu poczcie winy.

Znacie ofiary ze swojego otoczenia? A może sami nimi jesteście?

W środowisku pracy może to być manager, który w kuluarach żali się napotkanym osobom, jak ciężkie ma życie z szefem tyranem, jak trudno jest mu przebić się z cennymi pomysłami lub jak wiele obowiązków na nim spoczywa. Nieważne jest na co ofiara narzeka – ważny jest sam akt narzekania, który z miejsca stawia nas w tej roli.

W wielu sytuacjach bycie ofiarą po prostu się opłaca, ale na krótką metę. Szczególnie niebezpieczne dla organizacji są osoby, które z tej roli nie wychodzą. Mając takie predyspozycje, bedą zawsze katalizatorem gier „trójkąta dramatycznego”.

PRZEŚLADOWCA

Rola prześladowcy wiąże się z budowaniem swojej pozycji poprzez atakowanie, poniżanie, upokażanie i umniejszanie roli innych ludzi. Osoba wchodząca w tę rolę agresywnie rozlicza innych, demaskuje, oskarża i piętnuje innych. Jest przy tym przekonana, że jej gniew jest słuszny i potrzebny.

W środowisku pracy prześladowcą jest ktoś, kto głośno, ostro i bezkompromisowo krutykuje kompetencje szefa projektu, decyzje firmy czy kompetencje innych.

WYBAWICIEL

Rola wybawiciela wiąże się ze skłonnością do poświęcania się. Osoby wchodzące w tę rolę często nieproszone narzucają się z pomocą, wyręczają w pracy, podejmują decyzje za innych, nakazują, doradzają. Wybawcy myślą, mówią i decydują za innych, robią coś za kogoś, kto sam może (a często powinien) to zrobić lub rozwiązują problemy innych dorosłych ludzi. W ten sposób utwierdzają innych w ich bezradności i uzależniają ich od siebie.

Wybawiciel wie lepiej, czego potrzebuje druga strona, a swoim podejściem rekompensuje poczucie winy, poczucie wyższości, wyrzuty sumienia lub niewiarę w siebie. Taka postawa stawia go ponad innymi i pozwala mu myśleć, że jest od nich lepszy.

Wybawca wszystko, co robi, robi po to,„żeby pomóc”. Odbija się to na jego czasie wolnym i innych obowiązkach, co oznacza, że w pewnym momencie zacznie narzekać na to, że wszystko „musi”, aż z wybawcy zmieni się w ofiarę.

W ten sposób trójkąt trwa, a ludzie zmianiają tylko role, w których występują.

JAK WYJŚĆ Z TRÓJKĄTA DRAMATYCZNEGO I NIE ODGRYWAĆ ŻADNEJ Z RÓL?

Przede wszystkim konieczne jest zrozumienie, że pokonywanie trudności w życiu jest potrzebne do tego, aby wzrastać, rozwijać się, dojrzewać i budować swoją siłę. Odnosi się to nie tylko do życia prywatnego, ale również do relacji zawodowych.

Początkiem wyjścia z „trójkąta dramatycznego” jest sam fakt zdania sobie sprawy z tego, że jest się jego częścią. Kiedy już to sobie uświadomisz, przeanalizujesz też całą rzeczywistość wokół siebie i zapewne zdasz sobie sprawę z tego, że nieświadomie brałeś udział w niebezpiecznej dla Ciebie grze.

Chcąc wyjść z roli ofiary stawiaj granice, decyduj za siebie i bierz odpowiedzialność za swoje czyny. Słuchaj też innych, bo słuchanie to podstawa do uwolnienia się od roli wybawcy. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, pobierz e-book „Sztuka słuchania”, który przeprowadzi Cię przez ten proces. Znajdziesz go na dole niniejszego wpisu.

Jeśli z kolei odnajdujesz siebie w roli prześladowcy, skup swoje myśli i słowa na sobie, nie na innych. Okaż zrozumienie dla innego punktu widzenia, a nawet pozwól innym popełnić błąd. Skup swoją uwagę na tym, co zależy od Ciebie.

W każdym przypadku traktuj innych i siebie jak dorosłych ludzi i zachowuj się jak dorosły, odpowiedzialny człowiek.

Przebieg gry psychologicznej w „trójkącie dramatycznym” opisał S. Karpman, a mnie do pochylenia się nad tym tematem zainspirował Jacek Santorski. Jego mądrość, pokora i wewnętrzna siła skłania mnie do wielu innych działań, które powodują, że staję się lepsza. A przynajmniej mam taką nadzieję. Szczerze polecam tę postać i publikacje każdemu, kto chce się uczyć od najlepszych.

To co… kim przeważnie jesteście?

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.