Oko w oko z rekruterem

utworzone przez | 0 komentarzy

Tyle masz światu do ofiarowania. Ogrom doświadczeń zarówno zawodowych, jak i pospolitych z życia. Lata pracy i trudnych sytuacji. Całe lata indywidualnych sukcesów i zespołowych osiągnięć. Właśnie za chwilę czeka Cię spotkanie z rekruterem, od którego zależy wiele. Bardzo wiele. Może dać Ci szansę na nową pracę, której właśnie teraz potrzebujesz nade wszystko, może też skutecznie zablokować Ci drogę. Oto chwila prawdy.

Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystko zależy od rekrutera, natomiast wszystko zależy od Ciebie. To, jak się przygotujesz do rozmowy, wpłynie na jej rezultat ostateczny. Zatem przechodząc do rzeczy, przechodzę do techniki STAR, z której korzystają rekruterzy podczas prowadzenia procesów rekrutacyjnych.

Czym jest obco brzmiący model STAR?

Jest to najłatwiejszy sposób odpowiedzi na pytania behawioralne pojawiające się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nałatwiejszy dlatego, że prowadzi Cię przez cztery etapy opowieści o sobie. Umiejętność przedstawienia siebie poprzez historie, które ukazują Cię w dobrym świetle, jest niezwykle skutecznym sposobem na pokazanie swojej wartości. Jeśli zostaniesz ekspertem w opowiadaniu krótkich, ustrukturyzowanych historii, ani wywiad kompetencyjny, ani pytania behawioralne nie będą stanowiły dla Ciebie problemu.

Model STAR składa się z następujących części w podanej kolejności:
• SYTUACJA: Zacznij od krótkiego opisu Sytuacji i jej kontekstu (kto, co, gdzie, kiedy, jak).
• ZADANIE: Wyjaśnij, jakie zadanie miałeś do wykonania, podkreślając konkretne wyzwania lub przeszkody (np. deadline’y, koszty, inne kwestie).
• DZIAŁANIE: Opisz, jakie konkretne Działania podjąłeś, żeby wykonać zadanie. Powinny podkreślać pożądane cechy bez potrzeby bezpośredniego
ich wymieniania (inicjatywa, inteligencja, oddanie, przywództwo, zrozumienie, itd.).
• REZULTAT: Zakończ Rezultatem, jaki przyniósł Twój wysiłek. Przedstaw go za pomocą liczb tam, gdzie to możliwe.

Kiedy używać modelu STAR?

Model ten warto wykorzystać za każdym razem, gdy odpowiadasz na pytania behawioralne, np. „Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której miała Pani do wykonania złożone zadanie.” Można również wykorzystać model STAR do odpowiedzi na pytania otwarte typu: „Proszę opowiedzieć o swojej pracy w…”. Czasami warto jest też używać techniki STAR przy pytaniach, których odpowiedzią mogłoby być proste „Tak” lub „Nie”, np. pytania zaczynające się od „Czy kiedykolwiek…”. 

Tworzenie historii

Są ludzie, którzy w piękny, angażujący sposób potrafią opowiadać o prostych sprawach, a ich słuchacze chłoną każde słowo padające z ich ust. Bądź jak oni. Każdą historię z Twojego życia możesz opakować w piękne pudełko i wyczarować niezapomniały prezent. Opakuj swoje doświadczenia w ekscytujące historie za pomocą metody STAR.

Poniższe pytania mogą Ci pomóc:

• Czy kiedykolwiek coś zostało zakończone na czas dzięki Twojej pomocy, mimo że deadline był bliski?

• Czy kiedykolwiek otrzymałeś nagrodę za swoje wysiłki?

• Czy kiedykolwiek przekroczyłeś jakiś cel (sprzedaż / produkcja itp.)?

• Czy kiedykolwiek pomogłeś komuś w rozwiązaniu problemu?

• Czy kiedykolwiek przyczyniłeś się do obniżenia / podwyższenia pożądanych wielkości biznesowych (np. podwyższenie sprzedaży / zysku / produkcji / utrzymanie klientów lub zmniejszenie kosztów / błędów itp.)?

SYTUACJA: 
Raz … / W zeszłym miesiącu wystąpiła sytuacja, kiedy … / To był … i … Wskazówka: Opisz istotne fakty: kiedy to było, kto brał udział, gdzie to się wydarzyło, jak do tego doszło.
ZADANIE: 
Dlatego musieliśmy … / Żeby naprawić…, musieliśmy … / Chcieliśmy osiągnąć …, więc musieliśmy …. Wskazówka: Ludzie lubią rzeczy mierzalne, więc zawrzyj je w opisie, np. wielkość zamówienia, skończenie czegoś przed terminem, itp. Warto też wymienić tu jakieś specjalne kwestie lub przeszkody.
DZIAŁANIE: 
Ja zająłem się … / Więc ja … Wskazówka: Opisz swoje działania. Nie chcesz, żeby osoba, z którą rozmawiasz, czuła, że powinni zatrudnić innego bohatera.
REULTAT: 
W końcu … (osiągnęliśmy wspaniałe wyniki, tzn. … – mierzalne) / Wyrobiliśmy się w terminie i … / Po tym jak dostałem nagrodę za … / … i zmniejszyliśmy XYZ (np. koszty / błędy / poprawki / wymagany czas itp.) o X (procenty / PLN / godziny itp.) / … i zwiększyliśmy XYZ (np. zysk / sprzedaż / wydajność itp.) o X (procenty / PLN / godziny itp.) Wskazówka: Unikaj subiektywności, ona jest najczęstszym błędem. Osoba, z którą rozmawiasz, chce usłyszeć konkretne, mierzalne wyniki, a nie coś, co według Ciebie było dobre.

Największe ryzyko: wyczucie czasu

Czas jest bardzo ważny podczas rozmowy kwalifikacyjnej i opowiadania historii. W każdej rozmowie dążymy do zachowania równowagi pomiędzy mówieniem, a słuchaniem, więc istotne jest to, żeby opowieści STAR były krótkie – maksymalnie od 1 do 3 minut. Zwróć uwagę na tempo swojej wypowiedzi, żeby historia przepływała swobodnie z jednej części ku kolejnej i zachowała balans między wszystkimi częściami.
Pamiętaj, że możesz zarówno dużo ćwiczyć, jak i brzmieć naturalnie – wiedzą o tym najlepsi mówcy.

Kolejną kwestią związaną z czasem jest to, ile czasu spędzasz nad każdą częścią. Ważna jest równowaga. Zastanów się, czym jest zainteresowana osoba, z którą rozmawiasz. Czy jest bardziej zorientowana technicznie? Czy może bardziej zorientowana społecznie? Czy szuka przywódcy? Najlepsza jest  równowaga: pamiętaj, że jeśli ty jesteś nastawiony na technikę, a druga osoba społecznie, będzie się nudzić, jeśli zbyt długo skupisz się na jednej części opowieści, więc postaraj się znaleźć równowagę pomiędzy Sytuacją, Zadaniem, Działaniem i Rezultatem.  

Zrobiłeś już pierwszy krok. Znasz technikę. Teraz pozostaje jedynie praktyka. A jeśli będziesz chciał sprawdzić, jak wypadasz na rozmowach kwalifikacyjnych, zapraszam Cię na symulację takiej rozmowy. Przeprowadzę dla Ciebie rekrutację pod kątem Twojego profilu i wyciągnę wnioski, które później z Tobą omówię. Powiem jak odpowiadać na trudne pytania, aby zaprezentować się godnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli już dostajesz zaproszenie na rozmowę, nie trać tej szansy. Zapisz się na bezpłatną konsultację kariery, opowiedz mi o swoim przypadku i jeśli będziesz chciał, skorzystaj z symulacji rozmowy.

Pracy marzeń życzę!

 

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.