CYKL ŻYCIA UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH

utworzone przez | 0 komentarzy

Postępy w karierze zawodowej odbywają się wg tych czterech „przesunięć” menedżerskich.

Przesunięcie pierwsze: od zarządzania sobą do zarządzania innymi

wiąże się z potrzebą odejścia od mikrozarządzania. Jeśli chcesz odnosić sukcesy jako początkujący menedżer, musisz przejść z poziomu „wykonawcy” na pozycję osoby zajmującej się planowaniem pracy oraz zarządzaniem jej wykonaniem przez innych ludzi.

Przesunięcie drugie: od zarządzania innymi do zarządzania funkcjami

wiąże się ze znacznym rozszerzeniem zakresu zadań i obowiązków, gdzie nabiera na znaczeniu myślenie strategiczne o uzyskiwaniu rezultatów biznesowych od innych. Ten poziom wiąże się ze skutecznym komunikowaniem się. Nie tylko musimy jasno i stale komunikować priorytety naszego zespołu, ale też poświęcić czas na to, by wyjaśnić, w jaki sposób wpisują się one w kontekst ogólnej strategii biznesowej firmy. Na tym poziomie musimy też zapewnić zasoby potrzebne naszemu zespołowi (finansowanie, wsparcie, ludzkie), by można było zrealizować priorytety działu. Ten poziom wymaga od nas również działania jednocześnie w sposób strategiczny i taktyczny.

Przesunięcie trzecie: od zarządzania funkcjami do zarządzania jednostkami biznesowymi

jest często to satysfakcjonująca zmiana, gdzie mamy więcej autonomii w podejmowaniu decyzji i możemy powiązać nasze wysiłki z wynikami pracy. Niemniej ten poziom wiąże się również z koniecznością uzgadniania i koordynowania rozmaitych działań biznesowych w ramach różnych funkcji (od zaopatrzenia, przez logistykę, po marketing i sprzedaż). Ten obszar wymaga też od nas umiejętności słuchania i zadawania inteligentnych pytań. Wymaga on odejścia od bazowania jedynie na swoich kompetencjach, a wymaga umiejętnego zarządzania ludźmi, którzy często posiadają wiedzę i doświadczenie w dziedzinach, których nam brakuje. Musimy też nauczyć się zarządzania w warunkach niepewności. Musimy też nauczyć się czuć komfortowo w nawigowaniu po nieznanych wodach, gdzie problemy biznesowe są bardziej zróżnicowane, a odpowiedzi nie zawsze jasne.

Większość ludzi nie słucha, tylko ponownie ładuje broń.

Przesunięcie czwarte: od zarządzania jednostkami biznesowymi do zarządzania przedsiębiorstwami

wiąże się z inspiracją i pozyskiwaniu współpracy innych ludzi. Tu wagi nabiera przekonująca wizja, angażująca zespół w jej wykreowanie, a następnie jej komunikacja w sposób przekonujący, bogaty w opowieści i przykłady tak, by stała się rzeczywistością. To jest też czas na ustalanie priorytetów w pracy i dar „odejmowania”, aby tę pracę upraszczać.

Aby osiągnąć sukces w procesie zmiany zawodowej, trzeba być przygotowanym na jej zakwestionowanie, a nawet porzucenie niektórych cech i zachowań, które do tej pory przynosiły nam sukces. Ważne jest, by uświadomić sobie, że wraz ze zmianą stanowiska, zmieniają się stawiane przed nami wymagania. Przez całe lata widziałam, jak ludzie stawiają na niewłaściwe umiejętności i inwestują w niewłaściwe obszary. A przecież umiejętności zawodowe mają swój cykl życia, jak produkty na półkach sklepowych. Jeśli w tym czasie ich nie odświeżysz, Twoja kariera zawodowa może zawisnąć na włosku.

Prawdziwej siły nie widać.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zostaw po sobie ślad: skomentuj lub udostępnij. Opowiedz jak Ty funkcjonujesz w realiach zawodowych. Chętnych zapraszam do kontaktu – więcej o mnie na www.jrs-szkolenia.pl

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.