TOP 10 KSIĄŻEK KAŻDEGO LIDERA

utworzone przez | 0 komentarzy

Bycie liderem to jedno z kluczowych zagadnień współczesnego zarządzania ludźmi, nie tylko w biznesie. Droga do bycia skutecznym liderem nie jest prosta, więc warto skorzystać z porad najlepszych; z porad tych, którym się udało.

Oto 10 książek, które doprowadziły mnie do punktu, w którym – jako lider – jestem obecnie.

Frederic Laroux "Pracować inaczej"

Książka, która zmienia spojrzenie na wszystko, co do tej pory wiedziałam. Oparta jest o zasadę partnerstwa posuniętego tak daleko, że w zasadzie nie ma tam lidera. W takiej organizacji ludzie przyjmują różne role w zależności od tego, co potrafią i jakie sa potrzeby organizacji.

Obraz przytoczony w tej książce można porównać do ludzkiego organizmu, w którym komórki przyjmują różną rolę, ale nie ma w nim centralnego centrum zarządzania.  Laroux zbadał kilka firm na świecie, które świadczą o tym, że konstruktywna i partnerska i oparta na uzgodnionych wartościach praca, daje świetne rezultaty.

Charles Duhigg "Siła nawyku"

Zakrojona na szeroką skalę reklama tej pozycji nieco opóźniła zakup przeze mnie tej książki, bo… nie wierzyłam w jej wartość. Na szczęście rozczarowałam się (pozytywnie oczywiście!) i tym samym mogę polećić tym z Was, którzy również obwąchują ją z daleka.

 

Książkę czyta się jak świetną powieść, a autor zapoznaje czytelników z tajnikami uczenia się, zmiany i wypracowywania nawyków, opisując w każdej z trzech części inne aspekty tego zagadnienia. Szereg ciekawych przykładów z życia wielkich ludzi powoduje, że człowiek zaczyna wierzyć w to, że może wszystko.

Według mnie – świetna inwestycja dla wszystkich, którzy chcą wziąć życie w swoje ręce.

Paweł Motyl "Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji"

Książka, która ostatnio zawładnęła moim sercem i nie mogę przestać o niej myśleć. Dlatego wracam 🙂 i to z przyjemnością! Książka, która wytyka błędy w zakresie podejmowania decyzji w sposób bezlitosny, ale i niezwykle praktyczny. Podaje kapitalne, życiowe przykłady błędów decyzyjnych, popełnianych nie tylko w  biznesie, ale i w Himalajach, na Sycylii, a nawet w kosmosie.  Ta zmienność przykładów, czyni książkę mega atrakcyjną, lekką i przyjemną, nie ujmując niczego w jej merytorycznej wartości. To, co jest w niej bardzo praktyczne, to podsumowanie wszystkich 16 zasad podejmowania decyzji, w prosty i arcy ciekawy sposób. Zdecydowanie polecam wszystkim liderom, chcącym podejmować właściwe decyzje.

Patrick Lencioni "Pięć dysfunkcji pracy zespołowej"

Obowiązkowa lektura dla wszystkich szefów, by poznać proces budowania zespołu, a także jego „naprawy”. Ale nie tylko. Książka śmiało trafia w relacje budowania związków partnerskich i w tym aspekcie również będzie nieocenioną wartością.
Książka mówi o zespołach, które razem są w stanie wypracować więcej, niż daje praca w pojedynkę. Nawiązuje do pięciu dysfunkcji, o które najczęściej rozbija się zespołowość: brak zaufania, strach przed konfliktem, brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności i brak dbałości o wyniki.
Fabularny element książki dodatkowo powoduje, że przyswaja się ją nad wyraz łatwo, i szybko zapamiętuje się najważniejsze aspekty. Polecam zdecydowanie!

Wojciech Haman, Jerzy Gut "Psychologia szefa. Szef to zawód."

Świetna książka. Połączenie teorii i praktyki autorów w tym dziele zasługuje na uznanie. Książka, która od wielu lat towarzyszy mi w rozwoju i do której wracam nieustannie, ze względu na jej prostotę i niezwykle użyteczne treści.
Opiera się o sprawdzone algorytmy działania w konkretnych sytuacjach, związanych z życiem lidera i zespołu. Dzięki czemu łatwo zastosować podane przez psychologów rozwiązania. Dodatkowo książka rozwiewa kilka szkodliwych mitów w zawodzie lidera i opisuje skutki działania szefów niezdecydowanych i zbyt „miękkich”. Rewelacyjna lektura dla wszystkich obecnych i przyszłych liderów.

Daniel Goleman "Inteligencja emocjonalna"

Światowy bestseller, który daje odpowiedzi na pytania jak to się dzieje, że świetnie zapowiadający się uczniowe nie odnoszą sukcesu w późniejszym życiu zawodowym? Lub dlaczego osoby o wysokim ilorazie inteligencji niejednokrotnie z trudem radzą sobie w życiu? Dlaczego dla jednych studia wyższe nie są potrzebne do tego, aby odnieść sukces w życiu, podczas gdy inni z wieloma tytułami ledwo wiążą koniec z końcem?
Książka porusza aspekt inteligencji emocjonalnej, która jest kluczem do leadershipu. Oto jej składowe: samoświadomość, czyli kontrolowanie własnych emocji, zapał i wytrwałość w dążeniu do celu, zdolnośćd o empatii i umiejętności zachowań społecznych.

Simon Sinek "Liderzy jedzą na końcu"

Książka, choć popularnonaukowa, bo opiera się na wielu ciekawych badaniach, czyta się ją jak dobrą powieść Hemingwaya. Do tego jej merytoryczna wartość jest niezaprzeczalna: idealna pozycja dla każdego lidera, chcącego zbudować skuteczny zespół. Książka, która pokazuje jak wielcy liderzy inspirują innych do działania.

Współczesne organizacje są zbyt zajęte zarządzaniem zasobami ludzkimi, by dostrzec, że to, czego im potrzeba, to nie sprawny menedżer, ale przywódca z krwi i kości. Ktoś, kto nie tylko rozdzieli obowiązki, ale także pokaże ludziom, że to oni są najcenniejszym kapitałem w firmie.

Curt Coffman, Marcus Buckingham "Po pierwsze: złam wszelkie zasady"

Książka oparta na obszernym materiale empirycznym, jaki zebrali autorzy prowadząc badania w organizacji Gallupa. Nie jest to kolejny cudowny poradnik, który po jednym zapoznaniu się odmieni nasze życie i życie naszego otoczenia. Nie jest to też publikacja, która zawiera w sobie samą teorię, nie przystającą nijak do rzeczywistości. Jest to poradnik w głównej mierze dla menedżerów, chociaż nie tylko. Na pewno książka ta powinna zasilić półki kreatywnych i dynamicznych ludzi, dla których nie ma sztywnych regulacji, poza prawnymi, których się trzeba trzymać.

Daniel H. Pink "Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację"

Nie jest to absolutnie jedna z tych książek, które mają Cię zmotywować w cudowny sposób do działania. Nieee…, bez obaw. Pink sięga do badań sprzed 60 lat, aby dowieść słuszności hipotezy zapoczątkowanej przez Harlowa, iż motywacja za pomocą „kija i marchewki” zużyła się już dawno temu. Motywacja 2.0 – jak ją nazywa – sprawdza się co prawda nadal w niektórych warunkach, ale poza tym przynosi więcej szkody niż pożytku.
Autor przytacza szereg dowodów na to, czym jest motywacja w myśl zasady: „Praca to to, co ciało MUSI zro­bić. Zabawa składa się z tego, czego ciało nie musi robić.” Dobra lektura dla wszystkich, którzy mierzą się z wysoką rotacją w zespole i nie wiedzą, jak to zmienić.

Jim Collins "Od dobrego do wielkiego"

Książka, która łamie utarte schematy w myśleniu i pokazuje co odróżnia dobre, stabilne firmy od tych, które są wielkie i osiągają sukces wielowymiarowy.

Cała książka została podzielona na dziewięć rozdziałów, które wyjaśniają zasady tworzenia doskonałych organizacji i osiągania wielkości, takie jak: przywództwo, odpowiedni dobór pracowników, świadomość otaczającej nas rzeczywistości, zasada jeża (chyba najważniejsza w całej książce), kultura organizacyjna, technologia i koło zamachowe.
Łatwo się ją czyta, ze względu na podumowania każdego rozdziału, a także bardzo ciekawa, ze względu na przytaczane dowody sukcesu wielu firm. Idealna pozycja dla ludzi budujących swój biznes, dająca gotowy model i narzędzia tworzenia od początku firmy wielkiej, a nie tylko dobrej. To książka, która pomoże przekształcić ci dobre przedsiębiorstwo w wielkie, a następnie w oparciu o Wizjonerskie organizacje utrwalić sukces.

Z pewnością nie jest to lista skończona. I proszę, nie traktuj jej w ten sposób. Jest to lista tych książek, które zapadły mi w pamięć i które wywarły na mnie spore wrażenie. No i po cześci pozostawiły z pytaniami, które wciąż sobie zadaję. Zbliżają się Święta, trochę czasu na wytchnienie, więc polecam Ci te książki jako pozycję pod choinkę dla bliskiej Ci osoby. Lub Ciebie 🙂 Być może właście – jako lider – zastanawiasz się czym obdarować swój zespół. Więc – możesz śmiało skorzystać. Każda z tych pozycji będzie dobrym wyborem!

A jeśli szukasz inspiracji do własnego rozwoju, zapraszam Cię tutaj:

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.