Bycie liderem to jedno z kluczowych zagadnień współczesnego zarządzania ludźmi, nie tylko w biznesie. Droga do bycia skutecznym liderem nie jest prosta, więc warto skorzystać z porad najlepszych; z porad tych, którym się udało.
Oto 10 książek, które doprowadziły mnie do punktu, w którym – jako lider – jestem obecnie.
Frederic Laroux "Pracować inaczej"
Książka, która zmienia spojrzenie na wszystko, co do tej pory wiedziałam. Oparta jest o zasadę partnerstwa posuniętego tak daleko, że w zasadzie nie ma tam lidera. W takiej organizacji ludzie przyjmują różne role w zależności od tego, co potrafią i jakie sa potrzeby organizacji.
Obraz przytoczony w tej książce można porównać do ludzkiego organizmu, w którym komórki przyjmują różną rolę, ale nie ma w nim centralnego centrum zarządzania. Laroux zbadał kilka firm na świecie, które świadczą o tym, że konstruktywna i partnerska i oparta na uzgodnionych wartościach praca, daje świetne rezultaty.

Charles Duhigg "Siła nawyku"
Zakrojona na szeroką skalę reklama tej pozycji nieco opóźniła zakup przeze mnie tej książki, bo… nie wierzyłam w jej wartość. Na szczęście rozczarowałam się (pozytywnie oczywiście!) i tym samym mogę polećić tym z Was, którzy również obwąchują ją z daleka.
Książkę czyta się jak świetną powieść, a autor zapoznaje czytelników z tajnikami uczenia się, zmiany i wypracowywania nawyków, opisując w każdej z trzech części inne aspekty tego zagadnienia. Szereg ciekawych przykładów z życia wielkich ludzi powoduje, że człowiek zaczyna wierzyć w to, że może wszystko.
Według mnie – świetna inwestycja dla wszystkich, którzy chcą wziąć życie w swoje ręce.

Paweł Motyl "Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji"
Książka, która ostatnio zawładnęła moim sercem i nie mogę przestać o niej myśleć. Dlatego wracam 🙂 i to z przyjemnością! Książka, która wytyka błędy w zakresie podejmowania decyzji w sposób bezlitosny, ale i niezwykle praktyczny. Podaje kapitalne, życiowe przykłady błędów decyzyjnych, popełnianych nie tylko w biznesie, ale i w Himalajach, na Sycylii, a nawet w kosmosie. Ta zmienność przykładów, czyni książkę mega atrakcyjną, lekką i przyjemną, nie ujmując niczego w jej merytorycznej wartości. To, co jest w niej bardzo praktyczne, to podsumowanie wszystkich 16 zasad podejmowania decyzji, w prosty i arcy ciekawy sposób. Zdecydowanie polecam wszystkim liderom, chcącym podejmować właściwe decyzje.

Patrick Lencioni "Pięć dysfunkcji pracy zespołowej"
Książka mówi o zespołach, które razem są w stanie wypracować więcej, niż daje praca w pojedynkę. Nawiązuje do pięciu dysfunkcji, o które najczęściej rozbija się zespołowość: brak zaufania, strach przed konfliktem, brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności i brak dbałości o wyniki.
Fabularny element książki dodatkowo powoduje, że przyswaja się ją nad wyraz łatwo, i szybko zapamiętuje się najważniejsze aspekty. Polecam zdecydowanie!

Wojciech Haman, Jerzy Gut "Psychologia szefa. Szef to zawód."
Opiera się o sprawdzone algorytmy działania w konkretnych sytuacjach, związanych z życiem lidera i zespołu. Dzięki czemu łatwo zastosować podane przez psychologów rozwiązania. Dodatkowo książka rozwiewa kilka szkodliwych mitów w zawodzie lidera i opisuje skutki działania szefów niezdecydowanych i zbyt „miękkich”. Rewelacyjna lektura dla wszystkich obecnych i przyszłych liderów.

Daniel Goleman "Inteligencja emocjonalna"
Książka porusza aspekt inteligencji emocjonalnej, która jest kluczem do leadershipu. Oto jej składowe: samoświadomość, czyli kontrolowanie własnych emocji, zapał i wytrwałość w dążeniu do celu, zdolnośćd o empatii i umiejętności zachowań społecznych.

Simon Sinek "Liderzy jedzą na końcu"
Książka, choć popularnonaukowa, bo opiera się na wielu ciekawych badaniach, czyta się ją jak dobrą powieść Hemingwaya. Do tego jej merytoryczna wartość jest niezaprzeczalna: idealna pozycja dla każdego lidera, chcącego zbudować skuteczny zespół. Książka, która pokazuje jak wielcy liderzy inspirują innych do działania.
Współczesne organizacje są zbyt zajęte zarządzaniem zasobami ludzkimi, by dostrzec, że to, czego im potrzeba, to nie sprawny menedżer, ale przywódca z krwi i kości. Ktoś, kto nie tylko rozdzieli obowiązki, ale także pokaże ludziom, że to oni są najcenniejszym kapitałem w firmie.

Curt Coffman, Marcus Buckingham "Po pierwsze: złam wszelkie zasady"

Daniel H. Pink "Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację"
Autor przytacza szereg dowodów na to, czym jest motywacja w myśl zasady: „Praca to to, co ciało MUSI zrobić. Zabawa składa się z tego, czego ciało nie musi robić.” Dobra lektura dla wszystkich, którzy mierzą się z wysoką rotacją w zespole i nie wiedzą, jak to zmienić.

Jim Collins "Od dobrego do wielkiego"
Cała książka została podzielona na dziewięć rozdziałów, które wyjaśniają zasady tworzenia doskonałych organizacji i osiągania wielkości, takie jak: przywództwo, odpowiedni dobór pracowników, świadomość otaczającej nas rzeczywistości, zasada jeża (chyba najważniejsza w całej książce), kultura organizacyjna, technologia i koło zamachowe.
Łatwo się ją czyta, ze względu na podumowania każdego rozdziału, a także bardzo ciekawa, ze względu na przytaczane dowody sukcesu wielu firm. Idealna pozycja dla ludzi budujących swój biznes, dająca gotowy model i narzędzia tworzenia od początku firmy wielkiej, a nie tylko dobrej. To książka, która pomoże przekształcić ci dobre przedsiębiorstwo w wielkie, a następnie w oparciu o Wizjonerskie organizacje utrwalić sukces.

Z pewnością nie jest to lista skończona. I proszę, nie traktuj jej w ten sposób. Jest to lista tych książek, które zapadły mi w pamięć i które wywarły na mnie spore wrażenie. No i po cześci pozostawiły z pytaniami, które wciąż sobie zadaję. Zbliżają się Święta, trochę czasu na wytchnienie, więc polecam Ci te książki jako pozycję pod choinkę dla bliskiej Ci osoby. Lub Ciebie 🙂 Być może właście – jako lider – zastanawiasz się czym obdarować swój zespół. Więc – możesz śmiało skorzystać. Każda z tych pozycji będzie dobrym wyborem!
A jeśli szukasz inspiracji do własnego rozwoju, zapraszam Cię tutaj: