TOP 10 FILMÓW O PRZYWÓDZTWIE

utworzone przez | 0 komentarzy

Jednym z najlepszych źródeł wiedzy lidera jest własne doświadczenie – bez wątpienia. A co jest najlepszym źródłem inspiracji? Ja inspirację czerpię z filmów, książek, studium przypadków – historii firm, ich przywódców i pracowników. Dziś zatem o filmach doskonale oddających to, czym jest skuteczne przywództwo. Poniżej 10 filmów, które w mojej ocenie każdy lider powinien obejrzeć.

Męska gra

Mocny film Olivera Stone’a z mocnym wystąpieniem Ala Pacino, zagrzewającym do walki drużynę futbolu amerykańskiego. Drużyna w kryzysie, spadek motywacji, upadek morale, brak solidarności między graczami. Ale sport jest tu jedynie pretekstem. To film o życiu. I o tym, jak w 3 minuty porwać tłum; co powiedzieć – mając do dyspozycji kilka minut przerwy w szatni, aby „przełożyć dźwignię” i wygrać walkę. Dla mnie ważna lekcja życia: „Walczymy. Dniem za dniem. Centymetr po centymetrze. Od tego zależy nasze życie”.

Moneyball

Film o tym, jak ważni są w zespole właściwi ludzie i dlaczego warto stawiać nie tyle na najlepszych, ile na odpowiednich ludzi. W myśl zasady: „nie ważne ile, ale komu płacisz”. Mizerny budżet managera drużyny baseballowej (w tej roli Brad Pitt), skłania go do użycia nieszablonowych i kontrowersyjnych strategii doboru ludzi, w wyniku czego – wbrew przewidywaniom ekspertów – wspólnie wygrywają 20 meczy z rzędu. W bogatej historii Ameryki, to bezapelacyjny rekord Ligi Amerykańskiej.

Bogowie

Film o Zbigniewie Relidze, ikonie kardiochirurgii, w postać którego wcielił się Tomasz Kot. Opowieść o marzeniach i chwilach zwątpienia; o tym, jak ważna jest w życiu konsekwencja i determinacja; o tym, jak przekuć porażkę w sukces i o tym, czym jest leadership i przywództwo. Film zdecydowanie daje do myślenia i skłania do refleksji nad swoim życiem. Mnie nasuwa się pytanie: : „co by było gdyby…?”. Bo cuda wymagają poświęceń.

Jak zostać królem

Akcja filmu opowiada o monarsze świadomym swojej niezwykle ważnej roli, jako przywódcy narodu. By wypełnić ją należycie i dodać otuchy swoim oddanym, najpierw sam musi nabrać odwagi i pokonać własne słabości. Film ten doskonale pokazuje, jak ogromny wpływ na ludzi, może mieć rozwój przywódcy, doskonalenie się i pokonywanie ograniczających przekonań.

Amerykański gangster

W roli głównej Denzel Washington, jako jeden z najbogatszych handlarzy narkotyków w historii, daje prawdziwą lekcję przedsiębiorczości. To właśnie dzięki zrozumieniu wartości skutecznego zarządzania Lucas mógł cieszyć się dobrymi wynikami własnej działalności – przynajmniej do czasu jego aresztowania. Ale to już odrębna lekcja.

Sully

Film Clinta Eastwooda (w roli głównej Tom Hanks), opowiada o losach kapitana samolotu pasażerskiego, który po zderzeniu ze stadem ptaków musi podjąć serię ważnych decyzji, decydujących o losach 156 pasażerów. Opowieść o zdecydowaniu w sytuacji krytycznej i podejmowaniu decyzji w warunkach absolutnego stresu. Film pokazuje wagę umiejętności i wiedzy w zarządzaniu w trudnych okolicznościach.

Aviator

Film Martina Scorsese opowiada historię pilota, konstruktora maszyn lotniczych i właściciela prężnie działającej firmy. Film o pasji i determinacji do realizacji marzeń, o wizjonerstwie i przełamywaniu schematów. O sile innowacji i sile rozwoju. W rolę główną wcielił się Leonardo DiCaprio i oddał należycie ducha i klimat tej opowieści.

Ziemia obiecana

Film o przyjaźni trójki mężczyzn, którzy zakładają fabrykę w Łodzi, w nadziei na szybką i łatwą fortunę. Niezapomniany film Andrzeja Wajdy, pokazujący jaką cenę trzeba czasem zapłacić w walce o komercyjny sukces. Stawia też pytania o etyczną stronę biznesu, osadzonego w konkretnych (niełatwych) realiach historycznych i społecznych.

Nietykalni

Znakomity film Briana De Palmy, opowiadający o wojnie pomiędzy dobrem i złem. Kevin Costner, odgrywający główną rolę w tym filmie, aby osiągnąć sukces, buduje zespół odważnych i zdeterminowanych policjantów. Przewagą zespołu jest jego wszechstronność i budowanie na różnorodności w posiadanych kompetencjach. Dlatego stanowi całość. „Nietykalni” to lekcja o wartościach, wynikających z przynależności do ekipy elitarnych specjalistów.

Lady

Film Luca Bessona o birmańskiej działaczce opozycyjnej Aung San Suu Kyi. Dla mnie film o ikonie, symbolu wolności, niezłomnosci charakteru i zasadach moralnych stojacych ponad wszystkim. Choć dziś Aung mierzy się z problemami innego gatunku (..wniosek o odebranie nagrody Nobla), to film absolutnie wybitny. Ten fim porostu musiał powstać i dobrze, że spod ręki Bessona.

Oto moja lista, choć nie w pełni wyczerpana. Z tej listy czerpię inspirację do działania. Lista tych filmów pokazuje mi, jak różne jest przywództwo i jak różnorodne być powinno. Bo w zależności od sytuacji, inne powinno być podejście lidera. A ten, kto posiada wszechstronność w tej dziedzinie, osiąga poziom ponadprzeciętny. Zapraszam do artykułu Lider – Golfista, który ten temat rozwija i odpowiednio puentuje. A tych z Was, którzy chcą sprawdzić swoje predyspozycje do bycia liderem, zapraszam do pobrania bezpłatnego e-booka o dość retorycznym tytule „Czy przywództwa można się nauczyć?” (poniżej).

A Ty o jaki film uzupełniłbyś tę listę?

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.