SZEF SZEFOWI NIE RÓWNY – LEKCJA ŻYCIA

utworzone przez | 0 komentarzy

W moim życiu zawodowym miałam różnych szefów. Niektórzy zapadli mi w pamięć ze względu na posiadane kompetencje i silną osobowość, inni zapadli w pamięć z przyczyn wprost odwrotnych: niskie kompetencje i słaba osobowość. Jedyna cecha, która ich łączyła to fakt, że byli moimi szefami, bezpośrednimi przełożonymi, od których zależało moje być albo nie być w firmie. I do mnie należał kolejny ruch.

Szefa, tak samo jak rodziców, nie wybiera się. Wybierają go inni. I faktycznie bywa z tym różnie. Bywały chwile, że moim przełożonym był człowiek z zasadami, z kręgosłupem moralnym, ambitny i jednocześnie bardzo wymagający. Jak mi się z nim pracowało? To był niesamowity komfort pracy. Zawsze wiedziałam co robię dobrze, a co źle. Bo nie owijał w bawełnę, ale mówił wprost, prosto w oczy co sądzi o mojej pracy. I zawsze z szacunkiem. Nawet złe wieści przekazywał w sposób godny, z poszanowaniem drugiego człowieka. Rezultat był taki, że nauczyłam się przy nim więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Choć nie raz nadąsana apelowałam, że już więcej i bardziej nie mogę.

Życie rzuciło nas w inne role, a nasze drogi z czasem się rozeszły. Do dziś mamy kontakt i wzajemny szacunek do siebie.

Ale – jak to w życiu bywa – los jest przewrotny i miałam też wątpliwą przyjemność współpracować z odmiennymi zgoła szefami. Ich wady mogłabym mnożyć, a nie na tym mi zależy. Poza tym nie do mnie należy ich ocena, tylko raczej odwrotnie…

Chcę powiedzieć, że to też była dla mnie lekcja życia. I najgorszą rzeczą, jaką można sobie sprawić, jest koncentracja na minusach przełożonego. Dlaczego? Bo koncentracja na sprawach i okolicznościach, na które nie mamy wpływu, jest stratą czasu. Bo zwalnianie siebie z odpowiedzialności leży w naturze ludzi reaktywnych. A ja chciałam brać odpowiedzialność za sytuację na siebie.

Nie było mi łatwo nie dostrzegać wad i nagminnych błędów mojego szefa. Owszem, widziałam je. Zadałam sobie wtedy pytanie, co w tej sytuacji mogę zrobić. Możliwych scenariuszy było mnóstwo: od zupełnie skrajnych (dostosowanie się lub złożenie wypowiedzenia), przez szereg innych możliwości, w odcieniach nieco bardziej szarych.

Ostatecznie zdecydowałam, że mój arcy niedoskonały szef będzie dla mnie źródłem nauki. Postanowiłam, że będę mu się bacznie przyglądać w każdej możliwej sytuacji. Będę patrzyła na to, co mówi, jak mówi, jak reaguje na trudności, jakich słów używa, jak reagują na to inni ludzie i jak reaguję na to ja sama. Mój niedoskonały szef był dla źródłem nauki tego, jak nie należy postępować w większości sytuacji, z jakimi się zetknął.

Takie podejście pozwoliło mi zachować energię. Pozwoliło mi na to, aby skoncentrować się na tym, co zależy ode mnie i zadziałać proaktywnie. Myślę, że dzięki temu przetrwałam ten trudny dla mnie czas, a nawet sporo się nauczyłam.
Łatwo jest powiedzieć: „nie mam na to wpływu”. Zdecydowanie trudniej jest powiedzieć: „jestem odpowiedzialny”, bo może się zdarzyć, że będzie trzeba kiedyś przyznać, że „jestem nieodpowiedzialny”.

Od tego czasu staram się tak postępować wobec każdej sytuacji, która pozornie leży poza moim kręgiem wpływu. W każdej sytuacji próbuję znaleźć ten obszar, na który wpływ mam i na nim się koncentruję. A jeśli jest coś, co leży poza moim wpływem (jak np. pogoda, kurs franka szwajcarskiego czy budowa atomu w nadmorskich miejscowościach), po prostu poświęcam temu minimum swojej uwagi, albo zadaję sobie to samo pytanie, co dawniej: „co ja mogę w tej sytuacji zrobić”?

Mnie to pomaga. A Wam?

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.