SOBOTNI STORCZYK

utworzone przez | 0 komentarzy

Sobota. Dzień oddechu i dłuższego snu. Powolnego śniadania i niespiesznego picia kawy. Aż zdąży wystygnąć. Choć za oknem te same ptaki, ten sam – choć inny – ich śpiew, to wszystko wydaje się jakby wolniejsze, bardziej ciche i w stanie uśpienia. Tak, jak mój storczyk, który jeszcze dwa tygodnie temu oblepiony białymi kwiatami giął się pod własnym ciężarem, dziś już bez kwiatów, choć nadal kwitnie w mojej głowie. Tak samo jest ważny, co wtedy. A może nawet jest ważniejszy, bo wymaga więcej uwagi, czułęgo słowa i troskliwej pielęgnacji.

Kwiaty zniknęły, lecz w ich miejsce pojawił się zarys młodych liści, w kolorze soczystej zieleni, bardziej oświetlonej przez słońce niż pozostała jego część. Rosną powoli i cierpliwie. Nie mają ambicji natychmiast rodzić nowych kwiatów. Wszystko ma swój czas, początek i koniec. Parapetowy storczyk wie to najlepiej. Rośnie swoim tempem, a zmiany widzę tylko ja, niezależny obserwator, który raz na parę dni rzuci okiem i doceni jego cierpliwość i postęp.

Dziś go przesadzę w bardziej komfortowe warunki. To będzie nasz czas: mój i storczyka, podczas którego wymienimy się wzajemnym pięknem. Ja dam mu spojrzenie i uwagę, on podda się moim zabiegom. Ja oddam podziw i docenię bogactwo przyrody, on podzieli się ze mną lekcją życia. „Nie przyspieszaj niczego droga Asiu”.

Nie postrzegam wirusa jak zarazy. To dla mnie element życia, z którym warto się pogodzić. Widzę jak rosną słupki umarłych i współczuję tym, którzy zostali i muszą pożegnać na szybko ukochanych. Bez śpiewów i czasu na łzy, bez okraszonego słowem proboszcza pożegnania, bez kondolencji i wzruszeń, gdzie smutek i żal po stracie zakryty jest maseczką. Nie jest to czas radości, nawet las został przede mną zamknięty. Ale jest to czas potrzebny. Czegoś ma nas nauczyć. Może – tak jak storczyk –  cierpliwości? Czas kwitnienia minął moi drodzy. Na kolejny będzie trzeba poczekać.

Bart przed chwilą wrócił ze sklepu. Nie wybiło jeszcze południe, jak dźwigał różności. Nie ma ich zbyt wiele, ot zwykłe produkty. Płyn do mycia naczyń, płatki owsiane, czekolada. Dopiero się zorientowałam, że wyrwał się przed czasem, że czas do południa jest zarezerwowany dla seniorów. Uszło to naszej uwadze zupełnie niezamierzenie. Zanim wyszedł na dobre do sklepu, zdążył wrócić po rękawiczki i maseczkę. Są potrzebne, aby wejść do sklepu i kupić to, co trzeba. Nie ma co myśleć co będzie, gdy zabraknie maseczek. Na razie mamy ich dwanaście i będziemy korzystać z nich rozsądnie, tylko w razie konieczności.

Myślę o mamie, która w mieście obok radzi sobie samodzielnie. Słyszę jej głos w słuchawce, rozmawiamy jak gdyby nic się nie stało. Czy ma zakupy, czy może wyjść, choć lepiej, żeby nie wychodziła. Co jadła na obiad, czy wysłać jej pieniądze. Tęsknię już za nią i zastanawiam się czy nie przywieźć jej tu do mnie. Choć nie wiem czy ona będzie najszczęśliwsza z tego powodu.

Mój plan na dziś ambitny nie jest, nie musi być. To plan regeneracji i odpoczynku. Stworzenia nowych warunków pod wzrost storczykowi. Podlanie jego korzeni obficie letnią wodą z nawozem. Zapewnienie mu większej przestrzeni, by mógł wypuścić nowe pędy obwieszone kwiatami. Przeczytanie „Połamanych skrzydeł”, bo tęsknię za słowem Khalila Gibrana. Ten wiersz z wczoraj jest jego autorstwa i nie potrzebuje niczego więcej. Żadnych komentarzy i dodatkowych słów. Jedyne, o czym myślę, to gdzie był Khalil, gdy tworzył poezję, która wibruje we mnie mocno i odbija się echem w prestrzeni. Co miał przed oczami, gdy pisał swoją „Rzekę”? Czy rzekę właśnie? A może ta rzeka była jedynie w jego głowie, i miał ją przed oczami we własnych wspomnieniach? Zastanawiam się jak wielkie połączenie musiał mieć Khalil z Bogiem, gdy mówił o rzeczach normalnych tak pięknie i głęboko. To prawdziwy dar. Prawdziwe połączenie, godne każdego z nas.

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.