PRZYWÓDZTWO (NIE)DOSKONAŁE

utworzone przez | 0 komentarzy

Czy każdy wpływowy lider jest szlachetny? Czy kieruje się tylko dobrymi intencjami? Czy przywództwo to zajęcie dla super bohaterów? Czy zbudowanie wspierającej atmosfery i wzajemnego zaufania daje kres wszelkim problemom z ludźmi…?

Jak czytam wpisy na fb menedżerów różnego szczebla, tych doświadczonych, i tych bez doświadczenia, mam wrażenie, że ludziom wydaje się, że lider to człowiek o kryształowej duszy, w pełni szlachetny i nader uczciwy, którego nadrzędnym celem jest budowanie przyjemnej atmosfery pracy, atmosfery wzajemnej pomocy i wsparcia. Wypowiedzi ludzi świadczą o tym, że jeśli uda się liderowi zapewnić właściwą atmosferę pracy i zbuduje on silne więzi ze współpracownikami, to jego wszelkie problemy z ludźmi odejdą w zapomnienie.

Otóż tak nie będzie. A problemy nie znikną.

Pracuję z ludźmi ponad 20 lat i wiem jedno: że problemy różnego kalibru są stałym elementem pracy lidera. Dziś mogą dotyczyć one ludzi, jutro będą dotyczyły innych obszarów. Ale zawsze będą one zajmowały miejsce nr 1 na liście zadań do realizacji. Lider nie tylko dba o atmosferę, nie tylko wspiera swoich ludzi i pomaga im w obowiązkach, ale również wymaga i egzekwuje. Bywa, że zwalnia, karze i rozlicza. Bywa, że podejmuje decyzje wbrew przekonaniu wszystkich wokół. Bywa, że liczy się tylko z sobą samym.

Żeby być liderem, trzeba mieć twardą skórę. Trzeba się psychicznie nastawić, że czas spokoju jest stanem przejściowym i nie należy się do niego przyzwyczajać. Niestety nie każdy poradzi sobie z taką świadomością. Jeśli więc wchodzisz na ścieżkę leadershipu, nastaw się, że być może nie będziesz lubiany (i wcale nie jest to najgorsza wiadomość na świecie…!), a wielu spraw nie uda Ci się rozstrzygnąć bezkolizyjnie. Nastaw się na bolesne konfrontacje i na to, że Twoje decyzje nie zawsze będą przyjmowane z uśmiechem na twarzy ludzi z zespołu.

Zobaczysz też wokół siebie, że liderami są różni ludzie, niekoniecznie z pozytywnym nastawieniem do świata i dobrymi intencjami. A być może nawet sam jesteś takim typem lidera.

Cóż, życie!

Przywództwo nie jest pojęciem o wydźwięku moralnym. Liderzy są takimi samymi ludźmi, jak my wszyscy: bywają wśród nich osoby godne zaufania i fałszywe, odważne i tchórzliwe, szczodre i chciwe. Zakładanie, że wszyscy przywódcy są dobrzy, jest mylne.

Co więcej, takie myślenie może prowadzić do katastrofy: ludzie mogą mylnie sądzić, że z powodu pełnienia funkcji przywódczych, automatycznie są godni zaufania, odważni i hojni, a zarazem wolni od ludzkich przypadłości, takich jak fałsz, tchórzostwo czy zachłanność. A przecież – to chyba wiadomo – jedyna droga do wielkości prowadzi poprzez uświadomienie sobie własnych słabości i pokonywanie ich.

Pamiętając o tym możesz zacząć zastanawiać się nad bardziej interesującymi kwestiami: dlaczego niektórzy liderzy robią złe rzeczy (Stalin, Hitler, Pol Pot, Machiavelli)? Dlaczego podwładni idą za złymi liderami? Jak można wpływać na złych przywódców i ich zmieniać?

Z tymi pytaniami zostawię Cię samego. Ja nie umiem na nie odpowiedzieć. Z pewnością nie ma jednej uniwersalnej prawdy na tak złożony temat natury (niewątpliwie) filozoficznej. Więc nie ośmielę się jej uprościć.

Z tego samego powodu nie udzielam odpowiedzi na pytania w stylu „co zrobić, żeby ludzie mnie słuchali?”. Udzielić rady – prosta sprawa, ale spowodować realną zmianę, na której zależy pytającemu – nieco trudniej…

Dlatego postanowiłam, że zbuduję szkolenie online „DNA Menedżera: First Stage”, które kieruję do ludzi w nowych rolach zawodowych, zmieniających pracę, mierzących się z awansem. Dla młodych menedżerów i liderów, którzy nie są zadowoleni z poziomu własnych osiągnięć. 

Nie daję tam prostych rad, bo w takie po prostu nie wierzę. Skupiam się natomiast na całościowym kontekście i pokazuję ilość zmiennych, które mają znaczenie. Wg zasady małych, drobnych kroków, postawionych właściwie.

Jeśli chcesz zapoznać się bliżej z tym, w co wkładam serce, kliknij w  przycisk poniżej. Będę też wdzięczna, jeśli przekażesz tę wiadomość dalej; komuś, komu może pomóc.

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.