PRZYWÓDZTWO NA WAGĘ ZŁOTA

utworzone przez | 0 komentarzy

Czasy się zmieniają, a tempo życia rośnie. To, co było aktualne jeszcze 5 lat temu, dziś jest już historią. Wielu mądrych ludzi podejmuje się tego, aby przewidzieć przyszłość, wskazać jej kierunek rozwoju, określić tendencje, jednak to właśnie wciąż stanowi naszą największą zagadkę. Prognozy przewidują, ale nie gwarantują ziszczenia. Ale jaki ma to związek ze mną?

Jeszcze kilka lat temu (no, może kilkanaście) moim przełożonym był dwudziestoparolatek. To, co zdecydowało o jego awansie, była mobilność: któregoś dnia stwierdził, że przeniesie się z Wrocławia do Poznania i tam już został. Doświadczenie? Żadne. Po prostu tempo otwarć nowych hipermarketów było tak duże, że pracodawcy bardziej opłacało się obsadzić stanowiska managerskie zatrudnionymi już wcześniej pracownikami wykonawczymi, niż szukać nowych i przyuczać ich do roli.

Stanowiska managerskie mnożyły się i potęgowały, a managerowie wybierani na szybko i po omacku, podejmowali się nowych wyzwań. I tak to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż wcześniejsze doświadczenia rodem z PRL-u, gdzie pracę mieli ci, co mieli „ciocię w urzędzie”.

Wracając do lat 90-tych: nikt nie uczył nikogo leadershipu, bo dla każdego Polaka był to obcy termin. Każdy uczył się na własnych błędach i doświadczeniach, nierzadko bolesnych.

Nie było też żadnego problemu z zatrudnianiem ludzi do pracy, bo było jej na tyle mało, że chętnych do pracy nie brakowało. Towar (tak… TOWAR!) sprzedawał się zanim sprzedawca zdążył go wyłożyć na półkę. Klient nie wybrzydzał, brał wszystko, jak leci. Pamiętasz te czasy?

Minęło zaledwie 20 lat, a nasze życie zmieniło się nie do poznania. I nie wiemy, jak potoczy się dalej. Jest tyle znaków zapytania, że trudno cokolwiek przewidzieć. Ale jedno jest pewne: jeśli dziś jesteś managerem, zarządzasz zespołem i za 10 lat chciałbyś również to robić, to musisz się zmienić. Tak, jak zmienia się życie wokół Ciebie. To Ty musisz odpowiedzieć na wyzwania rzeczywistości, a nie odwrotnie.

To co dziś mamy? Mamy zatem rynek pracownika, bezrobocie najniższe od 25 lat, niż demograficzny i niełatwą młodzież, której potrzeby są Ci obce. Mamy klienta, o którego trzeba zawalczyć i rosnącą w siłę konkurencję, oferującą to samo, co Ty. Życie managera to naprawdę trudne zadanie. Potwierdzi to każdy, kto zarządzał ludźmi. Coraz więcej obszarów do ogarnięcia, celów, zadań i odpowiedzialności – …i szereg pytań: jak pogodzić obowiązki? Kim pracować? Jak realizować swoją rolę, skoro coraz trudniej jest utrzymać zespół?

Przygotuj się więc na to, że łatwiej nie będzie. Powiem nawet więcej: będzie trudniej. I tylko od Ciebie będzie zależało jak szybko odpowiesz na problemy rzeczywistości. A żeby móc to zrobić, to będzie wymagało od Ciebie zwiększenia umiejętności liderskich. Będziesz musiał nauczyć się trafnie rekrutować ludzi do swojego zespołu. Będziesz musiał ten zespół umiejętnie prowadzić, zarządzać nim, egzekwować i wymagać. Będziesz musiał nauczyć się chwalić i doceniać swoich ludzi. I mówić do nich tak, żeby chcieli Cię słychać. Będziesz musiał nauczyć się rozwiązywać sytuacje trudne, konflikty i niejasności. Będziesz musiał umieć przekonać swój zespół do ciężkiej pracy, przejęcia inicjatywy i wzięcia odpowiedzialności. Będziesz musiał wiedzieć wszystko, co jest związane z leadershipem, aby dalej zajmować swoje stanowisko pracy. Aby dalej być managerem. Nie ma innej drogi. To Ty będziesz musiał zmienić swoje dotychczasowe podejście, bo czasu nie cofniesz.

Jeśli więc poważnie myślisz o wykonywaniu swojego zawodu Managera za kolejne 5, 10, 20 lat, to musisz rozwinąć swoje umiejętności, które być może do dzisiaj Ci wystarczały, ale jutro już nie wystarczą.

Szef to zawód. Więc tak, jak w przypadku innych zawodów, tu również potrzebny jest warsztat i przygotowanie, zestaw szkoleń i treningów. Naucz się więc swojej roli. Szlifuj swój warsztat, doskonal umiejętności, bo dzięki temu, być może w przyszłości, nie będziesz skazany na degradację.

Ten blog pomoże Ci w tej zmianie. Podzielę się z Tobą swoim blisko dwudziestoletnim doświadczeniem. Podpowiem Ci od czego zacząć, jak udoskonalić siebie w roli managera, jakie kwestie przemyśleć i jakie decyzje podjąć. Pozwól, że opowiem Ci o meandrach zarządzania, niejednoznacznych sytuacjach, trudnych rozmowach i niełatwych decyzjach. O łzach i śmiechu do łez. O sukcesach i porażkach, które są częścią mojego życia. A wszystko to z poziomu moich własnych doświadczeń, a nie mądrych, naukowych, wyczytanych treści.

Serdecznie zapraszam. Joanna Rzadkowolska – Szechińska

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.