PRAGNIENIA vs POTRZEBY

utworzone przez | 0 komentarzy

Szał świąteczny. Przemili ludzie na drogach, wspaniali ludzie w kolejkach. Zakupy na wyrost.

W takich momentach roku dostrzegam konflikt pomiędzy tym, co pragnę, a tym, czego potrzebuję. Pragnę nowej „bluzeczki”, a potrzebuję mieć co na siebie włożyć. Pragnę krótkoterminowych gratyfikacji, a potrzebuję długoterminowych korzyści. A prawda jest taka, że najczęściej to, czego pragnę odciąga mnie od tego, czego potrzebuję.

Warto się oderwać od przedświątecznego szału i spojrzeć na to przydatne narzędzie z perspektywy całego roku. Planując przyszłość (a końcówka roku zdecydowanie temu sprzyja!), warto się nim posłużyć.

To narzędzie pozwoli Ci uporządkować bodźce w Twoim życiu, dzięki czemu zdobędziesz większą świadomość swojego otoczenia. Dowiesz się, czy Twoje działania lokują się w produktywnych ćwiartkach, dzięki czemu będziesz mógł zaplanować swoje noworoczne dążenia z większym prawdopodobieństwem ich realizacji. Prawa strona diagramu to miejsce, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie sukcesu realizujący swoje cele zachowaniowe.

Jeśli od lat próbujesz zrzucić kilka kilogramów i od lat w tej kwestii nie dzieje się nic, może to świadczyć o tym, że brakuje Ci zniechęcających wyzwalaczy, które kierowałyby Cię w stronę celu. Nie ustaliłeś sobie żadnego systemu reguł lub „grzywien”, które popychałyby Cię w dobrą stronę? W tym przypadku – warto.

Jeśli nie ma Cię po prawej stronie diagramu, to niczego nie osiągniesz. Tylko będąc po tej stronie, możesz dokonać zmiany zachowania i przedłożyć to, czego potrzebujesz nad to, czego pragniesz.

To, czego pragniemy i potrzebujemy:

Prawa górna ćwiartka to miejsce, w którym chcielibyśmy być przez cały czas. Krzyżują się w niej nasze potrzeby z pragnieniami. Pochwały, uznanie, podziw i pieniądze to powszechne wyzwalacze w tej sytuacji. Sprawiają one, że staramy się bardziej w danej chwili, a jednocześnie utwierdzają nas w zachowaniach, które prowadzą nas w stronę celów.

To, czego pragniemy, lecz nie potrzebujemy:

W lewej górnej ćwiartce najwyraźniej widać paradoksalne skutki działania zachęcających wyzwalaczy, które są jednocześnie destruktywne. Tutaj natrafiamy na przyjemne sytuacje, które nas kuszą i odciągają od realizacji naszych celów. W tym miejscu poświęcasz swoje cele dla krótkoterminowej gratyfikacji.

To, czego potrzebujemy, lecz nie pragniemy:

Prawa dolna ćwiartka to drażliwy zestaw zniechęcających wyzwalaczy, których sobie nie życzymy, a które działają na naszą korzyść. Reguły (lub jakiekolwiek ściśle uporządkowane otoczenie), to wyzwalacze zniechęcające, gdyż nas ograniczają i mają za zadanie wymazać określone zachowania z naszego repertuaru. Są nam jednak potrzebne, bo ich przestrzeganie sprawia, że postępujemy właściwie.

To, czego nie potrzebujemy i nie pragniemy:

Lewa dolna ćwiartka, zdominowana przez wyzwalacze, które są zarówno zniechęcające, jak i destruktywne. Lepiej trzymać się od niej z daleka. Zawiera wszystkie beznadziejne sytuacje, przez które jesteśmy nieszczęśliwi, lecz z których nie widzimy żadnej drogi wyjścia. Zdarza Ci się tkwić w sytuacji, o której wiesz, że jest beznadziejna, a jednocześnie nie mieć żadnego pola manewru? To właśnie to miejsce.

Zamiast więc planować rzeczy, których realizacja stoi pod dużym znakiem zapytania, warto zadbać o zaplanowanie wyzwalaczy – pozytywnych lub negatywnych – po których poczujesz silniejszą motywację. To narzędzie Ci w tym pomoże.
A jeśli chcesz poznać 15 powodów, dla których noworoczne postanowienia przestają obowiązywać już w marcu, zajrzyj TUTAJ. Chyba, że pragniesz trwałej zmiany? Zapraszam: KOŁO ZMIAN – NARZĘDZIE TRWAŁEJ ZMIANY i BILANS ROKU. Jeśli uważasz to za pomocne, podziel się pls z innymi.

Artykuł powstał na podstawie:
[1] Marshal Golsmith, Mark Reiter „Wyzwalacze”
[2] Charles Dughigg „Siła nwyku”

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.