Szał świąteczny. Przemili ludzie na drogach, wspaniali ludzie w kolejkach. Zakupy na wyrost.
W takich momentach roku dostrzegam konflikt pomiędzy tym, co pragnę, a tym, czego potrzebuję. Pragnę nowej „bluzeczki”, a potrzebuję mieć co na siebie włożyć. Pragnę krótkoterminowych gratyfikacji, a potrzebuję długoterminowych korzyści. A prawda jest taka, że najczęściej to, czego pragnę odciąga mnie od tego, czego potrzebuję.
Warto się oderwać od przedświątecznego szału i spojrzeć na to przydatne narzędzie z perspektywy całego roku. Planując przyszłość (a końcówka roku zdecydowanie temu sprzyja!), warto się nim posłużyć.
To narzędzie pozwoli Ci uporządkować bodźce w Twoim życiu, dzięki czemu zdobędziesz większą świadomość swojego otoczenia. Dowiesz się, czy Twoje działania lokują się w produktywnych ćwiartkach, dzięki czemu będziesz mógł zaplanować swoje noworoczne dążenia z większym prawdopodobieństwem ich realizacji. Prawa strona diagramu to miejsce, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie sukcesu realizujący swoje cele zachowaniowe.
Jeśli od lat próbujesz zrzucić kilka kilogramów i od lat w tej kwestii nie dzieje się nic, może to świadczyć o tym, że brakuje Ci zniechęcających wyzwalaczy, które kierowałyby Cię w stronę celu. Nie ustaliłeś sobie żadnego systemu reguł lub „grzywien”, które popychałyby Cię w dobrą stronę? W tym przypadku – warto.
Jeśli nie ma Cię po prawej stronie diagramu, to niczego nie osiągniesz. Tylko będąc po tej stronie, możesz dokonać zmiany zachowania i przedłożyć to, czego potrzebujesz nad to, czego pragniesz.
To, czego pragniemy i potrzebujemy:
To, czego pragniemy, lecz nie potrzebujemy:
To, czego potrzebujemy, lecz nie pragniemy:
To, czego nie potrzebujemy i nie pragniemy:
Zamiast więc planować rzeczy, których realizacja stoi pod dużym znakiem zapytania, warto zadbać o zaplanowanie wyzwalaczy – pozytywnych lub negatywnych – po których poczujesz silniejszą motywację. To narzędzie Ci w tym pomoże.
A jeśli chcesz poznać 15 powodów, dla których noworoczne postanowienia przestają obowiązywać już w marcu, zajrzyj TUTAJ. Chyba, że pragniesz trwałej zmiany? Zapraszam: KOŁO ZMIAN – NARZĘDZIE TRWAŁEJ ZMIANY i BILANS ROKU. Jeśli uważasz to za pomocne, podziel się pls z innymi.
Artykuł powstał na podstawie:
[1] Marshal Golsmith, Mark Reiter „Wyzwalacze”
[2] Charles Dughigg „Siła nwyku”