PIĘĆ RÓL LIDERA W PODEJMOWANIU DECYZJI

utworzone przez | 0 komentarzy

Zgodnie z definicją Petera Druckera, przywództwo jest nierozerwalnie związanie z podejmowaniem decyzji, a podejmowanie decyzji z przywództwem. Liderzy niosą na barkach wielką odpowiedzialność za decyzje związane z dokonywaniem trafnych decyzji strategicznych, nierzadko pociągającą za sobą potężne konsekwencje. Jakość przywództwa przekłada się na jakość podejmowanych decyzji, a odwaga decyzyjna często kreauje liderów. W obecnym świecie pełnym wątpliwości łatwo się pomylić, rujnująć jedną niewłaściwą decyzją swój autorytet i pozycję lidera. Najczęściej przyczyną takich spektakularnych błędów nie są czynniki zewnętrzne, lecz my sami. A największym wrogiem lidera jest on sam.

Cytując Pawła Motyla zapoznaj się z pięcioma rolami lidera w procesie podejmowania decyzji.

Wizjoner i strateg

Jako lider decydujesz o kierunku, w którym podąży cała organizacja, i to ty dokonujesz wyboru ostatecznej strategii. Kieruj się „twardymi” wytycznymioraz logicznym rozumowaniem, ale nie pozwól, by omijałe cie przyszłe sukcesy i przekonanie o niezniszczalności. Nie zapominaj o „miękkich” aspektach funkcjonowania organizacji, gdyż odgrywają one dzisiaj coraz większą rolę. Bądź odważny i rozważny jednocześnie. Angażuj jak najwięcej mądrych i kompetentnych ludzi w proces decyzyjny, dbaj, by wokół stołu znaleźli się też tacy, którzy się z tobą najczęściej nie zgadzają. Nie popełnij błędów Napoleona, Hitlera czy Johnsona. Uważaj na presję, jaką (świadomie lub nie) wywierasz na podwładnych. Im bardziej wyrazistą postacią jesteś i im większe sukcesy odnosisz, tym bardziej prawdopodobne, że staniesz się dla nich autorytetem, którego zdanie i decyzję inni będą akceptować w sposób bezkrytyczny. To niezwykle niebezpieczny stan, który trudno przełamać – w końcu wszyscy lubimy, gdy ludzie się z nami zgadzają. Autentyczni liderzy nieustannie kwestionują status quo, nawet jeśli sami są twórcami obecnego stanu rzeczy.

Agent zmiany

Odpowiadasz za kształtowanie rzeczywistości. Jeśli potrafisz realizować pierwsze z zadań lidera i nakreślasz śmiałą strategię, podejmując kluczowe dla organizacji decyzje, spraw, żeby system podażył w tym kierunku. Wymuszaj na organizacji zmiany, które są konieczne, by zrealizować wizję. Decyzja podjęta, ale niewdrożona jest jedną z najsmutniejszych i najbradziej irytujących przegranych, a świat jest pełen świetnych pomysłów, których nigdy nie urzeczywistniono. Zmieniaj nie tylko postawy ludzi, ale również systemy i narzędzia, którymi posługuje się firma. Często zmianę na lepsze uniemożliwia przestarzały system , trzymający ludzi w szponach dawnych rozwiązań.

Architekt kultury organizacyjnej

Modeluj sposób działania oraz postawy i zachowania ludzi; to szczególnie ważny i trudny do zrealizowania aspekt zarządzania zmianą. Jako lider jesteś motorem zmiany kultury organizacyjnej, a twoje działania mają ogromny wpływ na postawy i zachowania innych. Ludzie obserwują cię bardziej, niż myślisz. Zachęcaj innych do decyzji, które będą wspierały realizację wytyczonej przez ciebie wizji. Nagradzaj „wzorowych uczniów”, bo oni najbardziej przyczyniają się do realizacji celów i wnoszą mierzalną wartość. Eliminuj tych, których decyzje i zachowania nie są spójne z tym, co wybrałeś dla firmy. Bądź jak mądry capo di tutti capi: kieruj się wartościami tworzącymi siłę ogranizacji i nie miej przebaczenia dla tych, którzy je odrzucają.

Adwokat obietnicy marki

Nie zapominaj o nowej sile rządzącej relacjami sprzedawca – klient, gdyż może ona przesądzić o twoim sukcesie lub porażce. Dziś nie wystarczy podjąć decyzje opłacalną ekonomicznie, zgodną z logiką i prawem; musi ona także się pokrywać z głoszonymi przez organizację wartościami, tak by afirmować obietnicę marki, złożoną klientom i partnerom. Nie zapomnij przy tym, że w firmie nie jesteś jedyną osobą, która może złamać obietnicę marki. Irytację klientów wywołuje często nieprzemyślana decyzja szeregowego pracownika. Z tego względu rozmawiaj z ludźmi o wartościach organizacyjnych – to najlepsza droga do budowania spójnej kultury decyzyjnej i uchronienia się przed konsekwencjami złamania obietnicy marki.

Twórca infrastruktury decyzyjnej

Pamiętaj, że w świecie nowej normalności „samotność na szczycie” jest już niemofna i nieskuteczna. Potrzebujesz sojuszników, gdyż sam nie będziesz w stanie przeanalizować gigantycznej ilości informacji i bodźców płynących z rozwijającego się wykładniczo świata nowej normalności. Buduj odważne, kompetentne zespoły, których członkowie rozumieją i wspierają wizję oraz wartości, jakie chcesz promować. Twórz mądre procedury, buduj bezpieczeństwo psychologiczne, angażuj w dyskusję szerokie grona współpracowników. Zbuduj swój EXCOMM. Zaufaj swoim ludziom, ale bądź bezlitosny dla tych, którzy zawiedli twoje zaufanie.
Nic dodać, nic ująć.

Najlepiej przemyśleć i zastosować. Albo podzielić się swoimi refleksjami tu, w komentarzu. To też wzbogaca.

A jeśli jesteś na szczycie i zarządzasz managerami, to kliknij w poniższy przycisk.

Buduję szkolenie online „DNA Menedżera: First Stage” dla obecnych lub przyszłych liderów – może przyda się Twojemu zespołowi.

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.