NIETZSCHE DZISIAJ

utworzone przez | 0 komentarzy

Czasami poznając życie wybitnego artysty bywa, że mam nieodparte wrażenie, iż swoim podejściem wyprzedzał on aktualne rozumienie świata. I dlatego wielcy artyści bywają niezrozumieni przez środowisko, odrzuceni przez aktualne postrzeganie, nazwani szaleńcami swojej epoki. Tymczasem jeśli by tak przenieść w czasie, przenieść w przyszłość co niektórych, myślę, że w czasie kwarantanny i pandemicznego życia poradziliby sobie lepiej, niż większość z nas, żyjący w aktualnej rzeczywistości.

Niektórzy ludzie wypracowują w sobie latami podejście, by poczuć się wolnym, pomimo zewnętrznych warunków, niezależnie od tego, jakie one są. Myśląc o „latach”, mam na myśli czasami jeden błysk, a czasami całe życie. Właściwie ten błysk, jest naszym całym życiem, a pojęcie czasu zupełnie nie ma żadnego znaczenia.

W taki właśnie sposób weszłam na drogę medytacji. Wpadła mi kiedyś w ręce płyta CD o więzieniach indyjskich, których warunki trudno nam sobie wyobrazić. Trudno, bo to, co nas otacza wygląda zgoła inaczej od tego, co może pomieścić nasz umysł. A jeśli nasz umysł nigdy nie był w miejscu, takim jak indyjskie więzienie, to jednocześnie nasze postrzeganie staje się wąskie i płytkie, jak kałuża, chcąca pomieścić w sobie odbicie całego nieba, a mająca ambicje, by oddać cały jego urok.

Indyjskie więzienie to łamanie kręgosłupa moralnego i siły woli, która jeszcze drzemie głęboko ukryta tuż pod sercem, lecz drży w obawie własnego ujawnienia. To bezsilność na zmianę losu, gdy wyczekiwana akceptacja nie nadchodzi. To walka niesprawiedliwości z uniwersalnymi wartościami, które kiedyś wpajało nam życie. W warunkach śmierci, znieczulicy, wszy, niepewności żyją ludzie, którzy dopuścili się czynów zabronionych, czasami wyjątkowo okrutnych, czasami wyjątkowo głupich. Wszyscy oni wypełniają tę samą mocno ograniczoną przestrzeń, wśród tych samych nieludzkich warunków.

Ktoś kiedyś podał tym więźniom rękę, dając im możliwość wzięcia udziału w Vippasanie. Dziesięć dni z więziennego życia, wypełnionego jedynie bezruchem i milczeniem. Nic więcej. Dziesięć dni milczenia, które okazało się trudniejsze niż życie w celi w warunkach, jakie trudno nam objąć wyobraźnią. Dziesięć dni, które czyniło wolnym, pomimo więziennych murów. Tych dziesięć dni na drodze do wolności, przygotowywało na spokojną śmierć, czasami za życia jeszcze.  

Zdarza się, że ten, kto tam trafia prosto w indyjskie piekło, wychodzi z niego na wolność. Jednak w zdecydowanej większości ludzie, którzy tam trafiają, tam też kończą swój żywot. Bez względu na to, jak wygląda przyszłość każdego więźnia, dziesięć dni odmienia ich życie.

Zastanawiam się w jakich czasach ja żyję i do jakich czasów zostałam konstrukcyjnie przystosowana. Czy milczenie i bezruch wpisują się w standardy aktualnych trendów. Czy samotność, która nie wynika z obawy, a z wyboru, jest możliwa do zaakceptowania przez ogół. Czy moje życie, które mimo wszystko też wiąże się z przyjętymi społecznymi normami, oddaje żyjącą we mnie tęsknotę do czegoś głębszego…

Choć czasami brakuje mi słów, to ich z pewnością nie brakuje jednemu wybitnemu Artyście:

„Gdy mi mówisz: „Wiatr wieje od wschodu”, odpowiadam ci: „To prawda. Wiatr wieje od wschodu!”, bo nie chcę, żebyś wiedział, że duch mój nie z wiatrem szybuje lecz pływa po morzu. Nie pojmiesz moich myśli co po nim żeglują, nie chcę nawet, byś je rozumiał. Pragnę być z morzem sam na sam.

Gdy dla ciebie jest dzień, mój przyjacielu, dla mnie jest noc, nawet jeśli opowiadam ci o południu co tańczy na wzgórzach i o fiołkowym cieniu skradającym się doliną. Nie możesz dosłyszeć pieśni mojej ciemności ani dostrzec moich skrzydeł trzepoczących wśród gwiazd – nie chcę zresztą, byś mnie widział lub słyszał. Wolę być z nocą sam na sam.

Gdy wspinasz się do swojego nieba, ja zstępuję do mojego piekła. Gdy wołasz do mnie poprzez bezdenną przepaść: ”Mój przyjacielu, mój towarzyszu!”, ja odkrzykuję ci: „Mój towarzyszu, mój przyjacielu”, bo nie chciałbym, byś zobaczył moje piekło. Płomienie wypaliłyby ci oczy, dym wypełniłby twoje nozdrza. A ponadto zbyt kocham moje piekło, bym pozwolił ci je odwiedzić. Chcę być w piekle sam.

Kochasz Prawdę, Piękno i Sprawiedliwość. By cię nie ranić, mówię, że słusznie i dobrze jest je kochać. Ale w głębi duszy kpię z twojej miłości. Nie chcę jednak, byś słyszał mój śmiech. Chcę śmiać się sam.

Mój przyjacielu, jesteś dobry, rozważny i mądry. Co mówię! Jesteś samą doskonałością. Dlatego rozmawiam z Tobą mądrze i rozważnie. A przecież jestem szalony, choć kryję się z moim szaleństwem. Chcę być szalony sam.”

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.