Burzliwe czasy, chaos i potrzeba rozległej transformacji to warunki, w jakich sprawdzają się liderzy z osobowością narcystyczną. Są wtedy w stanie narysować przekonująca wizję i bez obaw poprowadzić firmę ku jej realizacji. Narcyz nie tyle przewidzi przyszłość, ile ją stworzy. Dlatego też coraz więcej korporacji oddaje stery narcyzom, ponieważ uważają, że w epoce innowacji nikt ich nie zastąpi.
Jak w każdym medalu, jest też druga jego strona: warunki spokojnego wzrostu i działań, wymagających przemyślenia wszystkich „za” i „przeciw”, nie są wymarzonym środowiskiem dla narcyzów. Wizjoner, który urodzi się w nieodpowiednim czasie, może bowiem sprawiać wrażenie pompatycznego bufona. W spokojnych czasach ciemne strony narcystycznej osobowości spowodują, że błyskotliwy narcyz nie awansuje i nie odniesie sukcesu.
Kiedy warto powierzać odpowiedzialności liderom – narcyzom, a kiedy lepiej tego unikać, to temat niniejszego wpisu. Znajdziesz w nim również wskazówki na temat tego, jak pracować z szefem o osbowości narcystycznej. Zapraszam zatem do lektury.
„Szczególnie dobrze nadają się do podtrzymywania innych ludzi, pełnienia roli przywódców, wytyczania nowych ścieżek rozwoju kultury i do niszczenia istniejącego stanu przeczy”.
Wskazywał też na osobowościowe blokady: nieufność i skrajne emocjonalnie odizolowanie. Pojawiające się zagorżenia mogą w nich wywoływać wściekłość, a osiągnięcia nasilać ich poczucie własnej wielkości.
Jeden manager z Oracle opisuje swojego szefa – narcyza takimi słowami:
Wielka wizja
Narcyzi mają fascynującą i porywającą wizję firmy. Nie rozmieniają przy tym swojej wielkiej wizji na drobne: nie wchodzą w analizy, nie przejmują się liczeniem jej opłacalności. Podczas gdy inni ludzie pytają „dlaczego?”, narcyzi pytają: „dlaczego nie?”.
Narcyzi są bardzo niezależni i niełatwo im zaimponować. Są innowatorami, dążącymi do zdobycia władzy i sławy. Produktywni narcyzi są ekspertami w swoich dziedzinach, zadają też trafne pytania. Chcą być podziwani, wymagają wysiłku od innych, a jednocześnie nie wymagają go od siebie. Ze wzgędu na niezależność i agresywność (…bywa), nieustannie wypatrują wrogów, co izoluje ich od innych ludzi.
Masy zwolenników
Wizja to jedno, ale sama wizja nie wystarczy. Pacjenci szpitali psychiatrycznych też mają wizję. Narcyzi dodatkowo potrafią przekuć wizję w porywające przemówienia, a dzięki swym oratorskim umiejętnościom, potrafią swoją wizją zarazić innych. To jest sekret ich charyzmy: magnetyczne mowy porywające tłumy.
Druga strona medalu tejże charyzmy, to potrzeba uwielbienia, afirmacji i bezwzględnego podporządkowania się jego zdaniu. Produktywni narcyzi nie tylko chętnie podejmują ryzyko i są skłonni doprowadzić zadanie do końca, ale potrafią też oczarować masy swoją retoryką.
SŁABOŚCI NARCYSTYCZNEGO PRZYWÓDCY
Masy zwolenników
To wrażliwość na krytykę pcha narcyza do stosowania uników jakichkolwiek emocji. Dlatego trzyma otoczenie na dystans, wznosząc wokół siebie mur obronny, przez który cieżko się przebić. Niczym w baśni – księżniczka, pomimo wielu materacy, odczuwała na ciele ziarnko grochu, tak i tu narcyz – jest poddatny na siniaki. Dlatego woli nie wiedzieć, co myślą o nim inni i nie słuchać tego, co mają do powiedzenia. Narcyz słucha jedynie takich informacji, jakich pragnie.
Jeśli jego działanie spotyka się z sukcesem, w ślad za rosnącą popularnością narcyza, wzrasta jego pewność siebie i bardziej zdecydowane są jego działania. Jego myśli płyną, a ego mówi: „jesteś nieomylny”. Dlatego niechętnie słucha rad i przestrog ze strony otaczających go ludzi i kieruje się głównie własnym osądem, niejednokrotnie wysoce korozyjnym dla jego przyszłości. Nie wdaje się w przekonywanie oponentów, a lekceważy ich stanowisko, izoluje się i w konsekwencji popełnia błędy, mogące prowadzić do katastrofy. Narcyz nie toleruje również odmiennego zdania, a wobec pracowników, którzy się na to zdobędą, potrafi być wyjątkowo szorstki.
Pomimo iż wokół deklaruje, że stawia na pracę zespołową, w praktyce oznacza to, że chce mieć do czynienia z grupą potakiwaczy. W efekcie niezależnie myślący ludzie z czasem odchodzą, a narcyz pozostaje sam ze swoją niszczycielską siłą.
Narcyzi niebezpiczni stają się wtedy, gdy poddają się pozbawionym relizmu utopiom. Kreśląc ambitne plany, ulegają złudzeniom, że to niepomyślne okoliczności lub wrogie siły stanęły im na drodze do osiągnięcia celu. Narcyzi raczej nie spoglądają na siebie krytycznie i nie uważają, że być może oni sami są powodem własnych niepowodzeń. Ta megalomania w połączeniu z nieufnością są ich piętą achillesową. Dlatego nawet błyskotliwi narcyzi są podejrzewani o egocentryzm, brak przewidywalności, a w skrajnych przypadkach nawet o paranoję.
Brak empatii
Ostatnio wiele się mówi o znaczeniu inteligencji emocjonalnej w przywództwie (sama pisałam o tym TUTAJ i TUTAJ). Narcyzi – owszem – cenią empatię, ale w stosunku do siebie samego. W stosunku do innych nie wyróżniają się jej nadmiarem. Jednak brak empatii nie przeszkadza im zbytnio w dobrej komunikacji z innymi. Potrafią inspirować dzięki swojej pasji i swoim przekonaniom w czasach, kiedy ludzie pragną poczucia pewności.
Bywa, że braki w emaptii wpływają na działania narcyzów nader pozytywnie: bez zbędnych ceregieli porafią podjąć wątpliwie etyczne działania w sposób szybki i zdecydowany. Bez problemu przychodzi im zwolnienie ludzi czy też likwidacja całych oddziałów w organizacji. Ludzie więc są skłonni tolerować narcystycznych przywódców jedynie w burzliwych czasach. W czasah większego spokoju wybierają inne osobowości na swoich liderów.
Niechęć do mentorowania
Potrzeba rywalizacji
UNIKANIE PUŁAPEK
Wyszukać zaufanego pomocnika
Indoktrynować firmę
Zająć się analizą
PRACA NA RZECZ NARCYZA
Praca z narcystycznym szefem nie jest łatwa. Jeśli wolność myślenia jest dla Ciebie wartością nadrzędną, musisz pogodzić się z koniecznością znalezienia sobie innej pracy. Oto kilka wskazówek, jak w krótkiej perspektywie przetrwać z szefem – narcyzem:
Podchodź z emaptią do niego, ale nie oczekuj empatii od niego
Szacunku do siebie szukaj gdzie indziej. Zrozum, że demonstrowana przez niego nieomylność, pokrywa poczucie zagrożenia. Chwal jego osiągnięcia i wzmacniaj jego najlepsze impulsy, ale nie bądź bezwstydnym pochlebcą. Inteligentny narcyz przejrzy tych, którzy mu schlebiają; woli ludzi niezależnych, którzy cenią go naprawdę. Pokaż, że będziesz chronić jego wizerunek, zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią. Bądź jednak ostrożny, kiedy Cię poprosi o uczciwą opcenę. Tym, czego naprawdę chce, jest rozwianie wątpliwości na temat własnej wyjątkowości. Będzie więc miał za złe wszelką uczciwą wypowiedź, która mogłaby rzucić cień na jego wyidealizowany wizerunek własny. Prawdopodobnie podejmie działania odwetowe.
Posuwaj szefowi pomysły, ale pozwój mu przypisywać mu je sobie
Zanim przedstawisz swoje poglądy, dowiedz się, co myśli. Jeśli uważasz, że się myli, opisz mu, w jaki sposób inne podejście działałoby na jego rzecz. Poważnie traktuj jego paranoidalne poglądy, nie lekceważ ich – często są wyrazem wyostrzonej intuicji. Akcentuj odmienne zdanie jedynie wówczas, gdy potrafisz wykazać, że mógłby odnieść korzyści z przyjęcia innego punktu widzenia.
Doskonal swoje umiejętności gospodarowania czasem
Narcystyczni przywódcy często dają podwładnym znacznie więcej poleceń, niż ci kiedykolwiek będą w stanie wykonać. Pomiń te polecenia, które nie mają sensu. Zapomnij o nich. On też o nich zapomni. Ale bądź odstrożny. Przeznaczaj wolny czas na własne potrzeby tylko wtedy, kiedy wiesz, że w programie szefa jest chwilowa przerwa. Narcystyczni przywódy uważają, że mogą wezwać Cię o każdej porze dnia i nocy. Bądź do dyspozycji przełożonego, ale przygotuj się do odejścia”.
Znani narcystyczni przywódcy:
Napoleon Bonaparte, Stalin, Mao Tse-Tung, Franklin D. Roosvelt, Churchill, Mahatma Ghandi, Bill Clinton, Jack Welch, George Soros, Pehr Gyllenhammar (były prezes Volvo), Steve Jobs.
Podziel się swoimi przemyśleniami na temat znanych narcyzów polskich.
Kogo Ty zaliczyłbyś do tej grupy?