NAPIĘCIE CIĘCIWY

utworzone przez | 0 komentarzy

„Dzieci wasze nie są dziećmi waszymi. Są synami i córkami Życia – a ono pragnie siebie samego. Zatem przez was przychodzą, ale nie od was przychodzą. I chociaż są z wami, do was nie należą.”

To słowa, które zburzyły moje pokrętne dotąd myślenie. A gdy tylko je przeczytałam, wryły się moją duszę na zawsze. Wychowanie polega na napięciu cięciwy. Z każdym dniem napinasz ją coraz bardziej i bardziej po to, aby wreszcie puścić strzałę. Miłość rodzicielska polega na puszczeniu strzały, a nie na jej stałym utrzymywaniu w napięciu.

A przecież tak często obserwuję warunkową miłość. Właściwie to bardziej kochanie niż miłość, bo to jakby dwie kwestie, i dwa odrębne poziomy. „Kocham cię, daję ci siebie, swój czas, a ty tego nie szanujesz, bo nie doceniasz mojego poświęcenia.” Warunek. Ukryty, nie powiedziany wprost, ale jednak warunek. To tak jakby twoje dziecko, ciało z ciała, miało cię kochać słabiej tylko dlatego, że „nie doceniło” twoich starań w twoich własnych kategoriach doceniania. To tak, jakby nie miało prawa mieć własnych kategorii, albo tak, jakbyś w tę bezwarunkową miłość dziecka do rodzica nie wierzył. Bo sam dorosłeś i zgubiłeś to, co najważniejsze.

Gardzimy dziećmi mówiąc dorosłemu: „nie bądź dzieckiem”. A co jeśli to dziecko jest najbliżej Boga? Bo nie myśli, tylko żyje po prostu? Być może to właśnie jest prawdziwa miłość, której mają nauczyć nas nasze dzieci: „jesteś, jaki jesteś tato, ale kocham cię choć nie muszę tego ogłaszać światu, nie muszę tego nawet pokazywać. I tak cię kocham tylko dlatego, że jesteś moim tatą.”

Po napięciu cięciwy rodzic zastanawia się gdzie jest cel. W którym kierunku puścić strzałę, skoro musi już to zrobić? A ja myślę, że sztuką jest zamknąć oczy i swobodnie ją wypuścić. Bo cel jest wszędzie. Gdziekolwiek strzała nie poleci, na cokolwiek strzała nie trafi – trafi prosto w cel.

Powtarzam to sobie codziennie, zawsze gdy mam potrzebę przejęcia kontroli. „Zamknij oczy Asiu i puść strzałę. Zwolnij cięciwę. Miałaś już czas ją napiąć, teraz zaufaj, że poleci tam, gdzie powinna.”

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.