INTELIGENCJA EMOCJONALNA – CZY I JAK MOŻNA SIĘ JEJ NAUCZYĆ?

utworzone przez | 0 komentarzy

Przez wielki ludzie zastanawiali się czy przywódcą człowiek się rodzi, czy nim zostaje. Podobna dyskusja toczy się na temat inteligencji emocjonalnej. Czy ludzie rodzą się z pewnym poziomem empatii, czy wykształca się ona pod wpływem pewnych doświadczeń życiowych? Odpowiedź brzmi: jest i tak, i tak. Dociekania naukowe zdecydowanie potwierdzają fakt istnienia inteligencji emocjonalnej czynnika genetycznego, a badania w dziedzinie psychologii rozwojowej dowodzą, że wychowanie również odgrywa pewną rolę. Prawdopodobnie nigdy nie będzie wiadomo, co ma większe znaczenie, ale zarówno badania, jak i praktyka jasno wskazują, że inteligencji emocjonalnej można się nauczyć.

Jedno jest pewne: inteligencja emocjonalna rośnie wraz z wiekiem. Na określenie tego zjawiska istnieje pewne niemodne dziś słowo: dojrzałość. Jednak nawet ludzie dojrzali potrzebują treningu doskonalącego ich inteligencję emocjonalną.

Niestety większość programów szkoleniowych, których celem jest rozwijanie umiejętności przywódczych – w tym inteligencji emocjonalnej – to strata czasu i pieniędzy. Problem jest prosty – skupiają się one nie na tej części mózgu, co trzeba.

Inteligencja emocjonalna rodzi się w dużej mierze dzięki neuroprzekaźnikom układu limbicznego mózgu, który kieruje naszymi uczuciami, impulsami i popędami. Badania wykazują, że układ limbiczny uczy się najlepiej przez motywację, intensywne ćwiczenia i informację zwrotną. W innej części mózgu, która kieruje zdolnościami analitycznymi i technicznymi, dochodzi do nauki i rozwoju zdolności odpowiadających za pojęcia i logikę. Jest to ta część mózgu, dzięki której czytając podręcznik, potrafimy dojść do tego, jak korzystać z komputera lub przeprowadzić spotkanie handlowe. To na tę właśnie część mózgu ukierunkowana jest większość programów szkoleniowych. I tu właśnie tkwi błąd. Badania w Konsorcjum ds. Badań Inteligencji Emocjonalnej wykazały, że programy takie realizowane metodami uaktywniającymi korę nową (tę analityczną część mózgu) , mogą mieć negatywny wpływ na efektywność pracy.

Chcąc zwiększyć inteligencję emocjonalną, firmy muszą tak przeprogramować swoje programy szkoleniowe, aby uwzględniały one układ limbiczny. Muszą pomagać ludziom przełamywać stare i tworzyć nowe nawyki behawioralne. To nie tylko zajmuje dużo więcej czasu niż konwencjonalne szkolenia, ale wymaga również zindywidualizowanego podejścia.

Chcąc poprawić poziom empatii, przejawiający się w braku zdolności słuchania, przerywania ludziom i nie zwracania uwagi na to, co mówią, po pierwsze trzeba mieć motywację do zmiany, a następnie ćwiczyć i otrzymywać od innych informację zwrotną. Można poprosić kolegę lub coacha o odpowiednie sygnały alarmowe, gdy zauważą sygnał braku słuchania. Można obserwować innych, którzy mają silnie rozwiniętą tę umiejętność i naśladować ich zachowanie. Można również obserwować ludzi, którzy słuchać nie potrafią i podpatrywać ich zachowania, ku własnej przestrodze.

Inny przypadek, gdy chcemy poprawić zdolność odczytywania reakcji ludzi i dostrzegania ich punktu widzenia, można zacząć od wyjazdu na wakacje do kraju, którego język jest nam obcy. Warto obserwować swoje reakcje na nieznane otoczenie, analizować zachowania obcych osób i budować swoją otwartość na ludzi. Warto też skorzystać z pomocy coacha, aby dokonywał krytycznej analizy sposobu naszego traktowania ludzi o odmiennych poglądach. Jednocześnie warto też świadomie wykorzystywać różne sytuacje w pracy, takie jak nagrania własnych wystąpień w trakcie zebrań i poddanie ich analizie zdolności do odczytywania i rozumienia uczuć innych ludzi.

Nie jest to prosty i szybki sposób na zmianę, ale faktem jest, że taki sposób treningu poprawia poziom inteligencji emocjonalnej.

Należy podkreślić, że rozwijanie inteligencji emocjonalnej nie może nastąpić – i nigdy nie nastąpi – bez szczerej chęci i wspólnego wysiłku. Nie pomoże ani krótkie seminarium, ani kupno poradnika. Trudniej jest nauczyć się wczuwać w emocje innych – czyli przyswoić sobie empatię jako naturalną reakcję wobec ludzi – niż stać się biegłym w analizie regresji. Ale jest to możliwe. „Nigdy niczego wielkiego nie osiągnięto bez entuzjazmu” – napisał Ralph Waldo Emerson. Jeśli Twoim celem jest stanie się prawdziwym przywódcą, niech słowa te posłużą Ci za drogowskaz w trakcie rozwijania w sobie inteligencji emocjonalnej.

Daniel Goleman

Odpowiedź na pytanie czym jest inteligencja emocjonalna i co się na nią składa, znajdziesz TUTAJ, w moim poprzednim artykule.

A jeśli interesuje Cię tematyka związana z leadershipem i przywództwem, i chciałbyś zainwestować w siebie, kliknij w poniższy przycisk i sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam:

Artykuł powstał na podstawie:
[1] Daniel Goleman „Inteligencja emocjonalna”

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.