CHCIEĆ MNIEJ

utworzone przez | 0 komentarzy

Niepowodzenie to stały element życia. Bywa, że występuje w niekończącym się ciągu i niczym okrzepły, utrwalony alkoholizm pojawia się dzień za dniem, tydzień za tygodniem. Myślimy: „to tak nagle! tak niespodziewanie!”, ale to nieprawda. Niepowodzenie nie jest pojedynczym zdarzeniem. Nie ostrzega nas tak głośno, jak niegdyś nasi rodzice. Nie ponosimy porażki w ciągu jednej nocy. Pracujemy na nią całe życie.

To, jak myślimy, decyduje o tym, w co wierzymy; to, w co wierzymy, ma wpływ na to, jak decydujemy; to zaś, jak decydujemy, określa, kim jesteśmy; a to pociąga za sobą to, co mamy.
Grag McKeown

Jeśli nie cieszy nas to, jak wygląda obecnie nasze życie, trzeba wziąć się za bary i odpowiedzialnie przyznać, że do tego miejsca doprowadziły nas nasze decyzje z przeszłości. Nasze myśli, emocje, przekonania – kotwice, podejście do siebie samego, podejście do innych. Tak jak całkowita suma naszych decyzji z przeszłości przywiodła nas do obecnej sytuacji, tak również decyzje podejmowane dzisiaj poprowadzą nas ku nagrodom lub staną się powodem żalu. Są trzy wartości, według których chcę żyć, według których żyję. Nie są jedynymi, jakimi się kieruję, ale stanowią one pewną podstawę. Być może dlatego, że świat wokół wypełniony jest ich odwrotnością, która uwiera w oczy i powoduje, że łzawię. Być może będą dla Ciebie inspiracją, być może potwierdzeniem, że warto się nimi kierować, a być może staną się swego rodzaju odkryciem chwili – sam zdecyduj.

fot. Bryan Minear by unsplash.com

ODEJMUJ

Trudno nie zauważyć tego, że w ciągu ostatnich kilku lat życie nabrało tempa. Nieograniczona ilość impulsów ze świata, bodźców, kolorów, informacji, wmawianych nam potrzeb jest tak wielka, że bez dokonywania świadomej selekcji tych danych, można się zatracić. Co więcej, dodawanie kolejnych porcji danych jest prostsze w zastosowaniu, niż ich odejmowanie. Odejmowanie wymaga myślenia, dodawanie nie. Prościej jest nam dołożyć lub dodać coś, niż świadomie zrezygnować. A życie z każdym wschodem słońca dostarcza nam nowych pokus. Nowych bodźców, impulsów, kolorów. I tak przybywa nam sukienek w szafie, gratów na półce, nieodczytanych wiadomości na skrzynce, krwotocznych myśli w głowie, projektów do wykonania, spraw do ogarnięcia, ludzi do zadowolenia…. – stop.

Strzeż się jałowości życia wypełnionego zajęciami.

~Sokrates

Jeżeli sami nie ustalimy priorytetów w swoim życiu, ktoś inny zrobi to za nas. To pewne. Życie nie lubi próżni. Dlatego warto się zatrzymać i zamiast dodawać, odjąć cokolwiek. Codziennie jedną małą rzecz, codziennie jedną niepotrzebną myśl. Też się z tym mierzę, i też codziennie podejmuję walkę co wziąć na barki, a co bez sentymentów odrzucić. Nie jest to łatwe, bo wymaga ciągłej dyscypliny, która odradza się co dzień. Ale pamiętaj. Najlepszym chirurgiem nie jest ten, kto tnie najgłębiej. Wystarczą drobne zmiany, małe niuanse, aby uwolnić się od chaosu i dostrzec ulgę.

Jak mawiała moja babcia: kto ma porządek w szafie, ten ma porządek w głowie. Więc zacznij od tego. I nie mówię tu o ładzie i równo poukładanych rzeczach na półce. Nie mówię też o pozbywaniu się tego, co niepotrzebne. To zbyt proste. Mam na myśli coś, co sprowokuje Cię do myślenia. A może nawet wywoła lekki szok. Oddaj bardziej potrzebującemu coś, co ma dla Ciebie wartość. Oddaj płaszcz, ostatnio zakupione buty, zamówioną kolację w restauracji, oddaj swój czas, oddaj uwagę. Oddaj część wypłaty albo uzbierane oszczędności na wakacje. Oddaj to, z czym nie jest łatwo Ci się rozstać i co stanowi dla Ciebie wartość. Po co? Dzielenie się tym, co i tak poszłoby do kosza, nie ma mocy. Oddawanie zbyt ciasnego sweterka młodszej siostrze nie wzbogaca. Bo nie sztuką jest oddać coś, co nie jest Ci potrzebne. Ten gest (akt!) wywołuje emocje i prowokuje pytania. Czy jesteś w stanie oddać cokolwiek, co jest dla Ciebie wartością? Jak się z tym czujesz? Co straciłeś, a co zyskałeś dzięki temu?

Aby zdobyć wiedzę, dodawaj codziennie coś nowego. Aby zdobyć mądrość, codziennie coś odejmuj.

~Laozi

Kiedyś w czarnej Afryce, gdzieś w ubogiej dzielnicy Nairobi, zrozumiałam to dogłębnie. Jak idiotka zabrałam ze sobą cukierki, aby „obdarować” nimi afrykańskie dzieci. Wstyd mi było za siebie. Wróciłam do Polski z pustą walizką. Wróciłam bez butów, ubrań, szamponów, mydeł. Oddałam ręczniki i wszystko to, czym na tamten moment dysponowałam. Z tą silną emocją wróciłam do domu i postanowiłam kontynuować swoje misjonarskie podejście. Dziś, gdy puka do mnie człowiek z prośbą o jedzenie, otwieram lodówkę i oddaję to, co najlepsze. Daję to z prawdziwą, szczerą, dobrą intencją. Sam spróbuj, a doświadczysz tego uczucia: nie jesteś ani lepszy, ani gorszy od nikogo.

NIE OCENIAJ

Ludzie dzielą się na dwa typy. Na tych, którzy wspinają się na góry oraz tych, którzy siedzą w cieniu gór i krytykują wspinających się.
~Richard Paul Evans

Są ludzie, którzy wiedzą wszystko, a nawet więcej. Nie, to nie błąd: wiedzą więcej, niż wszystko. W myśl zasady: „nie wiem, więc się wypowiem”. Rzygają ocennymi słowami, rzucają biblijne kamienie na wszystkie strony świata, krytykują boleśnie i dotkliwie. I nie chodzi nawet o słowa, ale przede wszystkim o zatrute myśli. A im więcej skupiają się na kimś innym, z wyjątkiem siebie samego, tym dotkliwiej odczuwają skutki na samym sobie. Bo karma wraca. Ze wszystkich grzechów ludzkości, ten jest najbardziej rażący, a rozprzestrzenia się jak wirus. Powstrzymuję się od oceny innych wtedy, kiedy nie doświadczyłam tej sytuacji, co człowiek, od którego oceny trudno się powstrzymać. Z tego też względu nie oceniam Mackiewicza. Nie skomentowałam, nie potępiłam, nie wypowiedziałam się. Bo nie mam prawa oceniać kogoś, na kogo miejscu nigdy nie byłam. Jest gdzieś we mnie taki guzik, który obraca obiektyw na mnie samą. Zastanawiam się tylko w ciszy własnego ducha jak ja bym postąpiła w takiej sytuacji i co sama bym zrobiła. Władysław Bartoszewski powiedział kiedyś:
Kiedy ktoś mnie po pijaku obrzyga w autobusie, to nie jest obraza. To jest obrzydliwość. Nie każdy może mnie obrazić.
~Władysław Bartoszewski

Zanim więc wypowiem się pogardliwie o innym człowieku, obracam obiektyw, a chęć wyplucia z siebie trujących jadem słów, zanika.

PROSTOTA

To życie pozbawione zbytku, w którym nie brak miejsca na to, naprawdę daje radość. To pozbycie się bałaganu, by zrobić miejsce na spokój, wolność i lekkość. To odrzucenie pragnienia, by mieć więcej, zdobywać, konsumować, posiadać. To odrzucenie przeświadczenia, że wszystko jest lepsze, kiedy jest większe. Minimalista przyjmuje postawę umiłowania tego, by mieć mniej. Uznaje estetykę skromności i zadowala się tym, czego naprawdę potrzebuje i co naprawdę daje mu szczęście. Minimalista rozumie, że pozyskiwanie dóbr materialnych nie daje szczęścia. Pojmuje, że do zabieganego i rozgorączkowanego świata nie należy dążyć, tylko trzeba go unikać. Minimalista ceni jakość, nie ilość w każdej postaci.
Otóż tajemnicą szczęścia nie jest pragnienie więcej, tylko wyuczenie się umiejętności cieszenia się z posiadania mniej.
~Sokrates

Ela Bhatt, typowa minimalistka i wizjonerka, której spuścizna obejmuje tak wielkie osiągnięcia, jak zdobycie Nagrody Nobla, aktywna pomoc biednych kobiet w Indiach oraz znalezienie się w gronie największych autorytetów Hillary Clinton, powiedziała:
Spośród wszystkich cnót, prostota jest moją ulubioną. Tak bardzo, że jestem skłonna uwierzyć, iż może ona rozwiązać większość problemów – zarówno osobistych, jak i światowych. Gdyby podejście do życia było prostsze, ludzie nie musieliby tak często kłamać, nie musieliby się kłócić, kraść, zazdrościć, wpadać w gniew, wykorzystywać innych, zabijać. Każdy miałby wszystkiego pod dostatkiem i nie musiałby gromadzić dóbr, spekulować, oddawać się hazardowi, nienawidzić innych. Piękny charakter czyni pięknego człowieka. Tak wielkie jest piękno prostoty.
~Ela Bhatt

Artykuł powstał na podstawie:

[1] „Esencjalista” Greg McKeown

[2] „Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka” Leo Babauta

[3] „Pięć głównych puzzli w układance życia” Jim Rohn

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.