BĄDŹ NIEZASTĄPIONY

utworzone przez | 0 komentarzy

Być bezcennym pracownikiem dla pracodawcy; takim, którego szanuje, wysoko wynagradza, motywuje i ceni; z którego zdaniem się liczy; któremu nie pozwoli odejść do konkurencji… To marzenie wielu ludzi. Ale bardzo realne. Marzenie, które może się ziścić, jeśli rozsądnie pokierujesz swoimi działaniami.

Chcesz wiedzieć co warto zrobić? Chcesz wiedzieć w co zainwestować i jak pokierować swoją karierą? Jeśli tak, to zapraszam do lektury.

Jeśli chcesz dotrzeć na szczyt, rozwijaj umiejętności, Które uzupełniają to, w czym jesteś już teraz najlepszy. Lider staje się dla firmy niezastąpiony nie wtedy, kiedy jest dobry w wielu dziedzinach, ale wtedy, kiedy jest wybitny dosłownie w kilku obszarach.

HBRP

Ten fragment artykułu z HBRP stał się dla mnie mottem w planowaniu własnej ścieżki kariery, ale był jednocześnie wskazówką, jak pomóc budować plan rozwoju innych osób.

Przez wiele lat pracowałam jako HR Business Partner i w swoim życiu odbywałm setki rozmów z ludźmi na temat ich potencjału, silnych i słąbych stron. W rozmowach tych ich koncentracja uwagi skupiała się przeważnie na słabościach. Wiem o tym nie tylko z obserwacji innych, ale wiem również, że sama reaguję podobnie.

Szczególnie w sytuacjach, kiedy ludzie poddawani są jakiejś ocenie umiejętności (czy to proces rekrutacji, czy badanie potencjału lub test), ich uwaga skupia się nie na tym, co zrobili dobrze i z czego są zadowoleni, ale na tym, co poszło nie tak.

Przez długie lata udzielałam ludziom informacji zwrotnych po ich uczestnictwie w badaniu Assesment lub Development Center. Dysponowałam wówczas raportem, który zbierał w całość podsumowanie ich silnych i słabych stron. Te umiejętności i zachowania zapisane były w dwóch kolumnach: silne zachowania wypisane  były po lewej stronie, słabe po prawej. Niesamowite było to, jak wzrok automatycznie kierował się w kierunku słabości! Oni po prostu – zupełnie nieświadomie – omijali lewą stronę raportu z silnymi stronami i zatrzymywali się na tym, co nie wyszło dobrze.

Tymczasem skuteczne ignorowanie silnych strony po to, aby całą swoją energię włożyć w niedostatki, to wielki błąd. Coś, co w chwili obecnej jest naszą słabością, nigdy nie stanie się doskonałością. Co najwyżej nasze słabości możemy podnieść do poziomu przeciętnego, a to nie zapewni nam osiągnięcia wybitnej pozycji w firmie.

Odnosząc się do przykładu ze sportu: żaden maratończyk nie osiągnie dobrych wyników w pchnięciu kulą. Dodatkowo koncentracja na własnych słabościach wywołuje poczucie winy, a z drugiej strony uruchamia efekt wyparcia.

Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy spojrzymy na silne strony i włożymy pracę w ich rozwój. Doskonaląc je, mamy możliwość stać się niezastąpionymi pracownikami firmy, dzięki uzyskaniu wybitnego poziomu w kilku obszarach. Dodatkowo dużo szybciej osiągniemy pozytywne efekty działania, koncentrując się na tym, co jest już w nas ugruntowane, niż na tym, co dopiero mamy zamiar zbudować od zera.

Budowanie mocnych stron – krok po kroku

Od dawna wiadomo lekkoatletom, że doświadczony maratończyk pokonując jedynie coraz dłuższe trasy, nie osiągnie znaczącego wzrostu szybkości. Potrzebny jest mu zatem inny zestaw ćwiczeń, rozwijający umiejętności uzupełniające, tj. pływanie, trening siłowy, interwałowy czy jazda na rowerze.

Podobnie jest z umiejętnościami przywódczymi. Jeśli jesteś biegły w kwestiach kontrolingu, dalsze zgłębianie tabel excela nie przyniesie Ci spektakularnego rozwoju tego obszaru, jak rozwijanie umiejętności uzupełniającej, jaką może być komunikacja z innymi w przekonujący sposób. Pozwoli Ci to na skuteczne dotarcie do innych osób z własnymi wnioskami ze złożonych analiz.

Nie jest jednak prosto poznać to, co stanowi Twoje mocne strony. Inaczej bowiem postrzegamy siebie, niż widzą nas inni, więc najlepiej jest oprzeć się na zdaniu innych osób z naszego otoczenia. A to do prostych zadań nie należy!

Niezastąpionym źródłem informacji może okazać się tu badanie 360 stopni, jednak nie każda firma decyduje się na ten czasochłonny, kosztowny i rozbudowany proces informacji zwrotnej. Zawsze jeszcze można samemu pokusić się o zebranie informacji o sobie i poprosić współpracowników o jakościową ocenę własnej pracy, o ile tylko – a jest to bardzo istotne zastrzeżenie – zapewnisz im takie poczucie komfortu, że zdobędą się na szczere wypowiedzi. O nieformalnej informacji zwrotnej pisałam TUTAJ. Śmiało więc możesz skorzystać, jeśli Twoja organizacja nie inwestuje w informację zwrotną 360 stopni.

Dokładnie ten sam cel możesz osiągnąć, przeprowadzając szczere rozmowy w cztery oczy, jednak do jego osiągnięcia podstawą jest solidny poziom wzajemnego zaufania, na co nie każdy manager może sobie pozwolić.

Interpretując wyniki takiej oceny – tak, jak wspomniałam wcześniej – ludzie często koncentrują się na obszarach, w których wypadli najsłabiej. O ile wynik nie jest skrajnie niski, popełniają błąd. Wyjątkowe zalety managera bowiem sprawiają, że jego nieunikatowe słabości stają się nieistotne dla innych z punktu widzenia zarządzania. Nie ma więc większego sensu swoją energię rozwojową koncentrować w tym miejscu.

Chcąc zatem stać się dla firmy pracownikiem niezastąpionym, w przypadku braku posiadania skrajnie niskich wyników, warto zainwestować w Twoje wyjątkowe zalety.

Wybierz jedną mocną stronę

Wybierz więc jedną swoją mocną stronę, na której chcesz się skoncentrować. W jej wyborze może okazać się pomocne obiektywne spojrzenie z trzech perspektyw: firmy (która umiejętność jest ważna dla Twojej firmy i może przynieść największe korzyści), Twojej własnej (która umiejętność wyzwala w Tobie entuzjazm i zaangażowanie) i Twoich kompetencji wynikających z oceny innych osób (którą umiejętność wskazali Twoi współpracownicy jako silną stronę). Znajdź tę kompetencję, która odzwierciedla wszystkie 3 perspektywy.

Wykaz 16 wyjątkowych kompetencji przywódczych, które mają ścisły związek z pozytywnymi wynikami biznesowymi, takimi jak wzrost rentowności, zaangażowania pracowników, przychodów i zadowolenia klientów, opracował Harvard Business Review. Badania wykazały, że dla każdej z 16 kompetencji, istnieje maksymalnie 12 zachowań powiązanych (umiejętności towarzyszące), które w połączeniu z nią skutkują doskonałością przywódczą. Znajdziesz je tutaj: część 1 i część 2.

Wybierając swoją mocną stronę, zapoznaj się z powyższym załącznikiem i dowiedz się, jakie umiejętności towarzyszące wzmocnią wybraną przez Ciebie kompetencję. Synergia kompetencji z umiejętnościami uzupełniającymi jest na tyle istotna, że połączenie dwóch rodzajów aktywności skutkuje dużo większą poprawą niż ta, którą można by osiągnąć, podejmując każdą z nich z osobna. Nie ma w tym nic tajemniczego. Od dawna przecież wiadomo, że połączenie diety z wysiłkiem fizycznym daje dużo większe rezultaty, niż stosowanie samej diety lub tylko gimnastyki.

Wybór umiejętności uzupełniającej

Co to oznacza w praktyce? Podobnie jak lekkoatleci, chcący poprawić własne wyniki w swoich konkurencjach, tak i Ty wybierz umiejętność uzupełniającą, która wzmocni Twoje przywództwo. W wyborze kieruj się – podobnie jak w przypadku mocnych stron – wyborem tej umiejętności, która jest ważna dla firmy, wzbudza Twój entuzjazm i jest doceniona przez Twoich współpracowników. Ale nie tylko. Tu warto przyjrzeć się swoim słabościom i wybrać taką umiejętność towarzyszącą, która nie jest wystarczająco dobra, aby zapewnić Ci osiągnięcie wybitnych wyników w tym obszarze.

Rozwijaj wybraną umiejętność

Jeśli Twój wybór padł np. na doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, to zastanów się, co świadczy o tym, że ktoś dobrze się komunikuje (np. że są to osoby, które komunikują się w sposób przekonujący, mówią zwięźle, ich prezentacje są treściwe, a instrukcje jednoznaczne. Potrafią dobrze pisać. Jasno tłumaczą nowe idee. Pomagają ludziom zrozumieć, jak ich praca wpływa na realizację większych celów biznesowych. Docierają z komunikatem do różnych typów osobowości. Słuchają. Argumentują i przekonują innych do własnego zdania etc.).

Jeśli już to zrobisz, to w następnej kolejności znajdź wiele okazji do doskonalenia tej umiejętności zarówno w firmie, jak i poza nią. Co to może być dla przykładu komunikacji? Wygłoszenie prezentacji na szerokim forum na dowolny temat lub prośba do współpracowników o recenzowanie Twoich notatek lub e-maili. Pomocny może być kurs korespondencji biznesowej lub pomoc licealistom w pisaniu podań o przyjęcie na studia. Można nagrać własne przemówienia na wideo i przeanalizować je później pod kątem oczekiwanego rezultatu. Można ćwiczyć argumentację na szefie i podjąć próby przekonania go do własnych pomysłów. Można ćwiczyć przed lustrem każde ważne wystąpienie. Można prosić o feedback Twojego przyjaciela lub osobę mało przychylną do Twoich poglądów. Można wybrać osobę, która jest dla Ciebie autorytetem w umiejętności komunikowania się i przyglądać się jej bacznie, jakich słów używa, jakie zwroty dobiera, jak buduje swój przekaz. Można również wybrać antyprzykład tej umiejętności i uczyć się na jego błędach. Można obserwować jak często udzielasz instrukcji, a z jaką częstotliwością zadajesz pytania. Można również obserwować jak często krytykujesz (konstruktywnie lub nie), a jak często stosujesz zachęty. Można jeszcze wykonać tysiąc innych rzeczy, które pozwolą Ci na to, abyś doskonalił siebie i swoje przywództwo. Możliwości są właściwie nieograniczone.

Jeśli podejdziesz do tego sumiennie, to pierwsze oznaki poprawy powinieneś dostrzec już w ciągu 30 do 60 dni. Jeśli ich nie ma, to znak, że gdzieś popełniłeś błąd: albo w wyborze umiejętności (głównej lub uzupełniającej), albo też po prostu zabrakło konsekwencji w trzymaniu się postanowienia rozwojowego.

 

Peter Drucker był twórcą koncentrowania się na mocnych stronach, a przytaczana praktyka znana jest już od 50 lat. I wciąż rośnie liczba prac potwierdzających i promujących jego podejście. Dzisiejsze badania pokazują, jak wielką różnicę może spowodować rozwój kilku mocnych stron. Niepokojące jest zarazem to, że mniej niż 10% managerów, planuje je doskonalić. Tym samym, jeśli czytasz ten artykuł, zwiększasz swoje szanse na wybicie się ponad 90% innych Twoich kolegów, którzy nie wiedzą jak podejść do własnego rozwoju. I osiągnąć doskonałość w roli managera.

A co może zmienić jedna mocna strona? Opanowanie tylko jednej kompetencji w stopniu wybitnym, może tak poprawić ocenę ogólnej skuteczności managera, że będzie on lepiej oceniany, niż ponad 60% populacji managerów. Z dwiema wybitnymi umiejętnościami, manager będzie lepiej oceniany, niż 70% jego kolegów. Przy trzech wybitnych umiejętnościach, szanse na doskonałość sięgają ponad 80%.

To co… Przekonany do sprytnego podejścia własnego rozwoju?

Jeśli ten artykuł uważasz za cenny i interesuje Cię własny rozwój po to, aby wybić się ponad przeciętność otaczających Cię ludzi, to mam dla Ciebie propozycję. Kliknij w przycisk poniżej i sprawdź ofertęszkolenia online dla menedżerów.

A jeśli takie artykuły leżą w granicach Twoich zainteresowań i chciałbyś dostawać stałą dawkę systematycznej i wartościowej wiedzy, zapisz się na mój nwesletter, polub mój fp https://www.facebook.com/jrs.szkolenia/  lub oglądaj na instagramie https://www.instagram.com/jrs.szkolenia/

Miłego!

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.