BŁĘDY REKRUTERA W PROCESIE REKRUTACJI

utworzone przez

Każdy rekruter, aby doskonalić się w swojej roli, popełnia błędy w procesie rekrutacji. Właściwie to nic strasznego, bo przecież uczymy się głównie poprzez doświadczenie, więc błędy w procesie rekrutacji (jak i w każdej innej dziedzinie) raczej są nieuniknione. Ważne jest to, aby zdobywając doświadczenie w roli rekrutera, wyciągać wnioski z popełnionych błędów i w przyszłości skutecznie ich unikać.

Poniższy wpis zawiera trzy błędy z mojego własnego „ogródka”, które wraz z nabywaniem doświadczenia dostrzegłam, zmieniłam i dzięki temu – jako rekruter i człowiek – jestem tu, gdzie jestem. Z pewnością nie są to jedyne błędy, jakie popełniłam przez blisko 20 lat pracy w tej roli, ale nie sposób wymienić ich wszystkich w tym krótkim artykule.

Opowiem Wam o tych, które doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem obecnie. A być może pomogą one i Wam stać się lepszymi rekruterami? Kto wie..?

Błąd nr 1 – „światło reflektora”
Wyobraź sobie scenę w teatrze, którą zajmujesz wraz z kandydatem. A światło, które pada na scenę, nie obejmuje Was obu. Obejmuje tylko jedną osobę – kandydata. To on stoi w smudze światła, nie Ty. On zabiera głos i udziela odpowiedzi, a Twoim zadaniem jest mu dać taką przestrzeń (strumień światła), który pozwoli Tobie na wyciągnięcie właściwych o nim wniosków. Ilekroć prowadzę kandydata na miejsce spotkania, zawsze przypominam sobie o tym, na kogo światło jest skierowane. I chowam ego. Nie udowadniam kandydatowi, że się myli lub że nie wie, że odpowiedział na pytania nie tak, jak tego oczekiwałam. Nie przejmuję światła. Nie oceniam w trakcie spotkania kandydata, nie pozwalam sobie na ironiczny uśmiech pod nosem, choć czasami kandydat znacząco odbiega od moich oczekiwań. Nie zadaję kąśliwych pytań, nie zadaję pytań podchwytliwych. Powiem nawet więcej: moja rola w trakcie rozmowy jest „usłużna” (choć nie wiem, czy to właściwe słowo…). Po prostu daję kandydatowi taką przestrzeń, w której może się poczuć swobodnie i być sobą. Wiecie dlaczego? Nie dlatego, że tak mi wygodniej, ale dlatego, że dając tę możliwość, jestem w stanie określić prawdziwe kompetencje, umiejętności, wartości i postawę kandydata. Gdy on poczuje się swobodnie, to popełnienie przeze mnie błędu rekrutacyjnego znacznie się ogranicza. Poza tym jest jeszcze drugi powód. Z natury jestem obserwatorem. Lubię patrzeć, obserwować, wyciągać wnioski i widzę, jak ludzie reagują. Niestety w mojej pamięci pozostaje jedna niechlubna scena z badania Assesment Center, gdzie moja koleżanka (również rekruter z ogromnym doświadczeniem) w trakcie case’u grupowego parsknęła śmiechem na wypowiedź jednego z uczestników. Uczestnik był zestresowany samym faktem udziału w badaniu, do tego zadanie, któremu nie podołał i ten „perlisty” śmiech mojej koleżanki… Nie życzę nikomu. To był moment, w którym obiecałam sobie, że zawsze w każdych okolicznościach jako rekruter mam obowiązek zachować się z należytym szacunkiem do rozmówcy. „Oddać światło”. Dając przestrzeń kandydatowi, budujesz również swoją markę – markę rekrutera z klasą, z szacunkiem do ludzi. Świat jest mały, a dostęp do mediów społecznościowych bardzo prosty. Ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami. Zadbaj o to, aby Twój świat on-line wypełniały pozytywne, budujące treści na Twój temat. A jeśli Twoje ego Ci na to nie pozwala, to poszukaj dla siebie innego zajęcia, bo w tej roli poziomu doskonałości nie osiągniesz.
Błąd nr 2 – nadinterpretacja faktów
Nadinterpretacja to błąd, którego nauka trwa i trwa… Czasami rok, czasami kilka lat, a czasami całe życie. Bo ten błąd nie tylko dotyczy rekruterów, ale również wszystkich innych ludzi, którzy żyją w symbiozie. Ale skupię się na rekrutacji ? Zdarzało mi się dawniej, że jeszcze jako niedoświadczony rekruter, nadinterpretowałam wypowiedzi kandydata zarówno na plus, jak i na minus. Kandydat powiedział, że uważa się za dobrego organizatora, więc w moim umyśle w ślad za tą wypowiedzią szły inne domysły: że wobec tego równie dobrze zapewne planuje, potrafi zorganizować pracę zarówno sobie, jak i innym i tak dalej, i tak dalej… Po pierwsze to, co się wydaje kandydatowi nie zawsze jest prawdą. Dlatego też, aby temu zaradzić, prosiłam kandydata o przytoczenie sytuacji z przeszłości, w której miał wykazać się on umiejętnościami organizacyjnymi. A ocenę – czy kandydat jest dobrym czy też słabym organizatorem – pozostawiałam sobie. Po drugie, zgubne jest dopisywanie kandydatowi cech, którym nie dał wyrazu w trakcie rozmowy. To, co mi przyświeca w trakcie rozmów, to świadomość, że wiem tylko tyle o kandydacie, na ile mi o tym powiedział. Ujmę to nawet inaczej: wiem tylko tyle, na ile dałam mu do tego przestrzeń i zadałam właściwe pytanie. Wszystko to, co nie zostało wypowiedziane, pozostaje jedynie w moich domysłach, a więc pozostaje przeze mnie nie zbadane. Powiem szczerze, że jest to dość powszechny problem, również wielu doświadczonych rekruterów. Mój zapewne również, bo nie sądzę, że udało mi się wyzbyć w 100% nadinterpretacji. Ale sam fakt świadomości wystąpienia tego błędu, to już dużo.
Błąd nr 3 – stereotypy
Bywa, że oceniamy kandydatów po zdjęciu, po wyglądzie, po pierwszym wrażeniu, po uczelni, jaką ukończyli, po doświadczeniu, jakie zdobyli, a nawet po oczekiwaniach finansowych, jeśli są przestrzelone. Moje doświadczenie mówi, że warto ocenić kandydata po spotkaniu z nim i wyczerpującej rozmowie. To jest właściwy moment na to, aby powiedzieć TAK lub NIE jego zatrudnieniu. Niejednokrotnie zdarzało się, że byłam rozczarowana lub pozytywnie zaskoczona spotkaniem z kandydatem, który „słabo rokował” lub wprost przeciwnie, „rokował”, i to jak!? Wniosek dla mnie był taki: szeroko wypowiadałam się na temat kandydata dopiero po rozmowie z nim i nigdy nie podejmowałam się oceny po pierwszych 15 minutach spotkania. To za mało, aby poznać człowieka i za mało, aby wyrobić sobie o nim jakiekolwiek zdanie. Za mało, aby rekomendować go (lub nie) na odpowiedzilne stanowisko w firmie. A rekrutacja to moja odpowiedzialność i mój autorytet. Nie znam się na marketingu, nie znam się na finansach, ani na łańcuchu dostaw. Ale znam się na LUDZIACH. I jeśli tu popełnię błąd, to ucierpi na tym moja wiarygodność jako rekrutera. Ucierpi na tym mój główny profil działalności, w którym powinnam być lepsza od innych. Więc efektowi pierwszego ważenia i stereotypom może ulegać dyrektor marketingu, kontroler zarządzania czy dyrektor Suply Chain. Ale nie ja.

Na koniec powiem Wam o jednej ważnej dla mnie rzeczy. Zazwyczaj oceniamy siebie, jako rekruterów po fakcie, czyli decydując się na zatrudnienie danego kandydata obserwujemy go w czasie i mówimy sobie: „o, to była dobra decyzja!”.

A odwróćmy na chwilę sytuację i zastanówmy się, co straciliśmy (lub KOGO straciliśmy) odrzucając niektórych kandydatów. Ile straciła nasza firma, wysyłając kandydatowi informację „dziękujemy za rozmowę, ale…”. Obroty jakiego rzędu przeszły nam bokiem? Jak nasz świat firmowy wyglądałby, gdybyśmy w tym konkretnym czasie podjęli inną decyzję?

Zastanawialiście się kiedyś…?

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.