CZTERY WYMIARY NASTAWIENIA

utworzone przez | 0 komentarzy

Nie wiem jak Wy, ale ja miewam takie dni, kiedy irytuje mnie to i owo, czasami niemal wszystko, a więc całkiem sporo. Wkurza mnie dziadek idący chodnikiem, zdecydowanie za wolno, albo facet, który wybiera przez dziesięć minut sałatki przed lunchem. Wkurza mnie dzieciak, bo wrzeszczy, a jeszcze bardziej wkurza mnie jego matka, która tarmosi podopiecznego i syczy do niego przez zęby. Wkurza mnie kierowca, który przed nosem wciska się przede mnie i kobiecina, która hamuje przed zielonym światłem w obawie zmiany na żółte. Wyprowadzają mnie z równowagi wszelkie drukarki, komputery i skanery, które przestają działać, jak tylko pojawię się w promieniu dwóch metrów od nich i mam ochotę przeciąć tętnicę facetowi, który wyprzedza moje auto, podczas gdy przede mną jest korek. Jestem zła też na siebie, gdy zapomnę portfel, telefon, albo akurat się zawiesi, gdy jadę na nawigacji. Wkurza mnie nawet gdy dzwoni, podczas gdy dzielą nas schody i przestaje dzwonić, gdy do niego dobiegnę.

I wiem, że to nie ma sensu. Wiem, że później tego żałuję (dobrego humoru, wypowiedzianych słów, zużytej energii), bo przecież tyle się szkolę, pracuję nad sobą i staram się panować nad sytuacją. Rzecz w tym, że uczenie się nie polega na tym, że czegoś zupełnie nie umaiłam, a teraz to umiem, albo że czegoś nie miałam, a teraz to mam. Praca nad sobą polega na tym, że wkurzam się trochę rzadziej, niż kiedyś lub moje wkurzenie przebiega mniej gwałtownie. Bo zmiana we mnie przebiega stopniowo.

Myślę więc, że czasami mogę się powkurzać, bo jakoś mi lepiej. Ważne jest tylko to, żeby zachować bilans zysków i strat i żeby na koniec nie mieć do siebie pretensji o wypowiedziane (o jedno za dużo) słowo. No i żeby ten koszt nie pozostał gdzieś po drugiej stronie: po stronie dziadka, który szedł ulicą i kobieciny, która hamuje przed zielonym.

Kluczem do wewnętrznej siły jest nastawienie. I choć nie cierpię tego słowa, bo kojarzy mi się z „super – świetnymi” radami w stylu: „najważniejsze jest pozytywne nastawienie”, „wszystko jest w twojej głowie”, „obudź w sobie k… moc”. Nie mam mocy, w głowie też nie za bardzo wiem, co mam, a pozytywne nastawienie miałam do piątego roku życia, kiedy to zobaczyłam, że życie to nie bajka.

Ale, btw, TO nastawienie jest inne. Oto cztery wymiary nastawienia, o którym chcę dziś napisać:

Realizm pozytywny

Gdzie tylko nie spojrzę – na półkę w księgarni, do netu, włączę radio lub TV – widzę i słyszę, że trzeba być optymistą, myśleć pozytywnie, zakładać jedynie dobre scenariusze zdarzeń. To taki syndrom naszych czasów: nawet w pracy trzeba się uśmiechać, choć do śmiechu mi daleko. Bo stąd później depresja, załamanie, gdy oczekiwania nie idą w parze z rzeczywistością. Kiedy pozytywne nastawienie jest przegięte, może być irracjonalne. Raczej nie pomaga, gdy słyszę „będzie dobrze!” lub „nie przejmuj się!”, podczas gdy tracę pracę i zapadam na upierdliwą chorobę, która skutecznie uprzykrza mi życie. Bo nie jest dobrze, przynajmniej nie teraz. Ale żyć trzeba.

Nie pomaga też przegięcie w drugą stronę, czyli pesymizm do potęgi. Złoty środek? To połączenie realizmu do bólu i głębokiej wiary w to, że nam się uda.

Odpowiedzialność

Jeden z wymiarów odpowiedzialności jest związany z tym, że swoją uwagę skupiam na tych sprawach, na które mam wpływ, a przy okazji podejmuję odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań. To oznacza, że nie skarżę się, nie oskarżam, tylko mówię „wyszło mi”, „nie wyszło”, „podjęłam próbę”.

Drugi wymiar odpowiedzialności znajduje się po drugiej stronie skali, czyli oskarżam i szukam winnych swojego nieszczęścia.

Jak to zmienić? Zamiast konfrontować się z innymi i mówić „głupio gadasz”, warto wziąć głęboki oddech, przełożyć „dźwignię” i zapytać: „Jak do tego doszedłeś?”. Niby mała różnica, ale znacząca, bo otwiera przestrzeń do dalszej dyskusji.

Uczciwość wobec siebie

Warto zapytać samego siebie, jakimi wartościami w życiu się kieruję? Na ile silny jest mój kręgosłup moralny? Czy jestem wierna swoim zasadom, pomimo wszystko; pomimo sprzeciwu otoczenia? Kim naprawdę w życiu jestem, poza maskami, jakie przybieram?

Nieuczciwość wobec siebie polega na tym, że pod skórą wiem, jak powinnam się zachować, ale z różnych przyczyn tego nie robię. I unikam, zamiatam pod dywan.

Nie ma nic bardziej destrukcyjnego, od takiego „zamiatania”. Prędzej czy później – wyjdzie bokiem. Bo sprawy niezałatwione nabrzmiewają. Jeśli jest w nas gorycz, zamieni się w rozgoryczenie. Jeśli jest złość, zamieni się w gniew. Ale „wymiatanie” spod dywanu wymaga umiejętności konstruktywnej konfrontacji i odwagi. Więc… odwagi!

Przyjmowanie przeciwności

To nastawienie wobec życia, przeszkód i przeciwieństw, jakie śle nam los. Trudno w nim o jakąkolwiek stabilizację, bo życie składa się raczej z wlotów i upadków, ale chodzi o podejście do nich. Jak traktujesz przeciwności losu? Spierasz się z nimi, przepychasz, czy przyjmujesz i szukasz rozwiązania w tym, co masz? Warto pamiętać, że przeciwności otwierają nas na możliwości. Nie wierzysz? Przypomnij sobie sytuację, która kiedyś była dla Ciebie końcem świata. A jak jest teraz? Czego nauczyła Cię ta historia? Czy teraz – wiedząc to, co wiesz – nie podszedłbyś do tej sytuacji inaczej?

Na koniec jedna refleksja, dość dla mnie trudna.

Spotkałam się ostatnio z kolegą, którego nie widziałam dobrych kilka lat. Wymieniliśmy uprzejmości, opowiedzieliśmy sobie o wzajemnych chorobach (taki life!), przy czym ja wyjątkowo trzymałam się swojej „choroby”, że tak się stało, że szkoda, że to, że tamto. A on do mnie mówi: „To ją pokochaj”. „Kogo?” się pytam… „No tę chorobę. Skoro nie możesz jej wyleczyć, nie możesz się jej pozbyć, to naucz się z nią żyć”.

I zatkało mnie… Ale to ma sens.

bezpłatna konsultacja

30 – 40 min

bezpłatna konsultacja

analiza i raport twojego cv

Facebook Like Box

Cresta Social Messenger
sztuka słuchania e-book

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka Słuchania"

i doskonal swoje umiejętności słuchania w życiu zawodowym i prywatnym.

Przejdź teraz do skrzynki @ i potwierdź swój zaspis.

e-book czy [przywództwa można się nauczyć

Odbierz w prezencie e-book "Czy przywództwa można się nauczyć"

i zobacz, czy masz predyspozycje do bycia liderem.

Sprawdź swoją skrzynkę @ i potwierdź adres e-mail.

e-book sztuka uczenia się

Odbierz w prezencie e-book "Sztuka uczenia się"

i sprawdź co możesz zrobić, aby uczyć się skuteczniej.

Aby pobrać e-booka, otwórz teraz skrzynkę @ i potwierdź swój zapis.

Podaj swoje imię i adres email, by jako pierwszy otrzymać najświeższe informacje o kursie "Rekrutuj wartości i kompetencje"

Zapisując się na tę listę wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera jrs-szkolenia. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.

Przejdź teraz do skrzynki pocztowej i potwierdź swój adres email.

ZAPIS NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH SZKOLENIEM "PIERWSZE 3 MIESIĄCE PRACY NA STANOWISKU MANAGERA"

Zdobądź pewność w roli lidera: inspiruj, motywuj, zarządzaj.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

Cele-Zadania-Mierniki.

Darmowy dostęp do webinaru szkoleniowego, który pomoże Ci w budowie celów dla podległego zespołu i ich skutecznej realizacji.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój udział w webinarze.

DIAGNOZA POTENCJAŁU

Zdobądź pewność w roli lidera. Poznaj swoje silne strony. Odkryj swój talent. I wykorzystaj potencjał, jakim dysponujesz.

Otwórz teraz skrzynkę mailową i potwierdź swój zapis.

ANALIZA I RAPORT TWOJEGO CV

Skorzystaj z darmowej konsultacji już dziś.

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.

DARMOWA KONSULTACJA KARIERY

Budowanie kariery - Twoja gra o jutro

Polityka Prywatności

Przejdź teraz do skrzynki e-mail i potwierdź zamówienie darmowej konsultacji.